Gdzie znajduje się najlepsza stacja do ładowania samochodów elektrycznych na świecie? Mamy adres

Stacje do ładowania samochodów elektrycznych powinny być instalowane w bezpiecznych lokalizacjach, najlepiej z infrastrukturą umożliwiającą wygodny odpoczynek oraz zakupy. Niestety, w Polsce rzeczywistość wygląda inaczej. Stacje ładowania aut elektrycznych często znajdują się w mało komfortowych miejscach, co sprawia, że jazda samochodem elektrycznym staje się uciążliwa.

Na szczęście, na świecie istnieją miejsca z niemal idealnymi stacjami do ładowania samochodów elektrycznych. Najlepsza stacja ładowania posiada wszystko, o czym może marzyć właściciel pojazdu elektrycznego. Jest ogólnodostępna i wyposażona w aż 16 ładowarek o mocy do 200 kW. Co ciekawe, choć jej ocena w Google to 5.0, ma tylko dwie opinie. Jedna z nich mówi o „idealnym położeniu”.

Gdzie jest najlepsza stacja do ładowania elektryków?

Zorganizowany przez Global Convenience Store Focus konkurs wyłonił najlepszą spośród 24 zgłoszonych stacji ładowania na całym świecie.

Zwycięzcą została norweska stacja ładowania Able Mandal, zlokalizowana przy autostradzie E39 pomiędzy miastami Kristiansand i Mandal. Jej oficjalne otwarcie miało miejsce w marcu 2023 roku.

Czym wyróżnia się norweska stacja?

Ma właściwie wszystko. Oprócz ciekawego designu i 16 szybkich ładowarek o mocy 200 kW, dysponuje czterema punktami do ładowania starszych elektryków za pomocą Chademo. W takie złącze wyposażono m.in. kilkuletnie Nissany Leaf, które coraz trudniej ładować w trasie ze względu na wycofywanie się firm z tego złącza.

Wkrótce nowe szybkie ładowarki nad Wisłą, “nie rzadziej niż co 60 km”. Tylko tak możemy przekonać Polaków

Wszystkie punkty poboru energii mają osobne terminale płatnicze, więc nikt nie musi czekać w kolejce. Można również płacić różnymi kartami RFID lub poprzez aplikację. Na terenie obiektu można też zatankować pojazd biopaliwem (HVO).

Dodatkowo, obok stacji znajduje się McDonald’s z McCafé, sklep Deli de Luca, duże toalety oraz fantastyczne miejsce do spacerów. Niespełna 2 km od stacji, malowniczą drogą „Skoieveien”, można dojść nad jezioro Drivartjørna. Po ładowaniu wyjedziemy też czystym samochodem, ponieważ na miejscu znajduje się eko myjnia.

Pod koniec lipca 2023 roku Porsche otworzyło swoją pierwszą stację w Bingen nad Renem w Niemczech. Jest ona bardzo luksusowa, ale dostęp do niej mają tylko posiadacze samochodów Porsche. Wymagany jest identyfikator Porsche ID, co najprawdopodobniej wyeliminowało ją z udziału w konkursie.