Elektryczna Honda Civic „po chińsku”. Ma kosmiczne wnętrze i całkowicie nową nazwę

Honda nie próżnuje na konkurencyjnym chińskim rynku. Japończycy podjęli współpracę z producentem Dongfeng, co zaowocowało utworzeniem nowej marki o nazwie Lingxi. Jej oferta ma składać się wyłącznie z samochodów w pełni elektrycznych. Honda nie planuje sprzedaży modeli z silnikami spalinowymi w Chinach po 2027 roku.

Pierwszy model Lingxi to limuzyna, nie SUV

Wiele nowych marek zaczyna od SUV-a lub crossovera. W przypadku Lingxi sytuacja jest inna, ponieważ ich pierwszy model, Lingxi L, to elegancka limuzyna o prawie identycznym rozstawie osi jak Honda Civic 4D (2731 mm, różnica wynosi zaledwie 4 mm). Projektanci, tworząc ten model, inspirowali się obrazem „ptaka w locie”.

Ten 1,7-tonowy pojazd generuje 218 KM z silnika elektrycznego. Akumulator o pojemności 59,22 kWh teoretycznie umożliwia przejechanie do 520 km, choć według chińskich standardów CLTC. Realnie możemy się spodziewać około 380 km.

Lingxi L - tył
Lingxi L – tył

Wnętrze Lingxi L pełne jest inspiracji Hondą. Kokpit przypomina ten stosowany w modelu Honda E. Kierowca i pasażer mają przed sobą aż 5 ekranów. Dwa mniejsze ekrany zastępują tradycyjne lusterka. Nie zabrakło też wyświetlacza head-up oraz bezprzewodowej ładowarki do telefonu. Mimo aktywnej promocji nowej limuzyny, wciąż nie ogłoszono jeszcze ceny tego samochodu.

Spalinowa Honda Civic nadal dostępna w Europie

Honda Civic nadal jest dostępna na naszym rynku w formie pojazdu spalinowego. Jednak technologia hybrydowa e:HEV znacznie podniosła cenę bazowej wersji, aż do 161 700 złotych. W ofercie nie ma już czysto spalinowych silników benzynowych, o jednostkach wysokoprężnych nie wspominając. Jeszcze kilka lat temu Civic był oferowany z 1,5-litrowym motorem o mocy 182 KM, a nawet z litrową jednostką o mocy 126 KM.

2022 Honda Civic e:HEV hatchback
Honda Civic e:HEV hatchback (2022)

Napęd e:HEV miałem okazję przetestować w modelu ZR-V. Oparty na 2-litrowym silniku wolnossącym umożliwia uzyskanie zużycie paliwa na poziomie 4,6 l na 100 km. Auto jest też całkiem dynamiczne (7,8 sekundy do pierwszej setki), ale nie przekroczy 178 km/h. Jest to efekt elektronicznie nałożonej blokady we wszystkich modelach Hondy, z wyjątkiem Type R.

2023 Honda e:Ny1
Honda e:Ny1 (2023)

Jeśli chodzi o pojazdy elektryczne, Honda oferuje w Polsce tylko jeden model – e:Ny1. Ten elektryczny SUV z zasięgiem do 412 km łapie się na dotację rządową dzięki cenie 219 900 złotych. Mniejszą Hondę E można kupić już tylko z drugiej ręki.