Czesi przenoszą motorsportowe DNA na drogi publiczne. Skoda Enyaq RS Race to bardzo odważny projekt

Samochody elektryczne jeszcze niezbyt często kojarzą się nam ze sportowymi emocjami. Raczej słyszymy z każdej strony narzekanie na powolne ładowanie i niewystarczający zasięg. Tymczasem, na rynku jest już dość dużo aut z napędem bezemisyjnym, które są naprawdę szybkie i oferują świetne właściwości jezdne. Pierwszy na myśl przychodzi oczywiście warty majątek Rimac Nevera, lub również kosztowne Porsche Taycan, ale na rynku są też nieco tańsze propozycje takie jak Hyundai Ioniq 5 N, KIA EV6 GT czy nawet Abarth 500e. Teraz, również projektanci marki Skoda zapowiadają coś ekscytującego.

  • Projektanci Skody otrzymali wyjątkowe zadanie
  • Koncepcyjny model na bazie Enyaqa RS zapowiada sportową przyszłość marki
  • Skoda Enyaq RS Race Concept z wirtualnego świata trafi do rzeczywistości

Auta koncepcyjne często obiecują wiele, a w rzeczywistości okazuje się, że produkcyjna wersja danego samochodu jest po prostu dużo mniej ekscytująca. Mam nadzieję jednak, że Czesi nas nie zawiodą i już wkrótce zobaczę w ich ofercie coś fascynującego.

Zapowiedzią nowości jest Enyaq RS Race Concept, który został zaprezentowany na krótkim wideo. Możesz tam usłyszeć obietnice, że to nie tylko „ładny rysunek”, ale faktycznie zobaczymy takie auto na ulicy w wersji produkcyjnej.

Skoda Enyaq RS Race Concept

Zadaniem czeskich projektantów jest stworzenie samochodu, który przeniesie na drogi publiczne motorsportowe DNA. Skoda ma niemałe doświadczenie w wyścigach i teraz chce zaoferować swoim klientom coś bardzo ekscytującego.

Na szkicach pojawia się biała Skoda Enyaq RS Coupe, która przeszła pewne modyfikacje stylistyczne. Nadwozie dość mocno poszerzono, a w nadkolach widać wielkie felgi. Na klapie bagażnika znalazło się miejsce dla ogromnego spojlera, a tylny zderzak otrzymał potężny dyfuzor.

Skoda Enyaq RS Race Concept
Skoda Enyaq RS Race Concept

Kolejnymi ciekawymi elementami są bardzo efektownie wyglądające lusterka boczne oraz panel z „żaluzjami” w miejscu tylnej szyby. Dzieje się tu naprawdę sporo.

Na kolejnym rysunku, tym razem prezentującym przód koncepcyjnej Skody, od razu da się dostrzec maskę z dodatkowymi wlotami oraz wyścigowymi zapinkami. Ba, pojawił się nawet niewielki wlot powietrza na dachu.

Nie widać tego na grafikach, ale w kabinie ma się pojawić klatka bezpieczeństwa i kubełkowe fotele z 5-punktowymi pasami bezpieczeństwa. Skoda chwali się również, że wewnątrz wykorzystane zostaną ekologiczne materiały.

Skoda Enyaq RS Race Concept
Skoda Enyaq RS Race Concept

Sportowa przyszłość Skody

Nowa Skoda Enyaq RS Race Concept ma być też zapowiedzią tego, jakie elementy zobaczymy w innych sportowych modelach Skody.

Aktualnie linia RS składa się wyłącznie z elektrycznego Enyaqa RS. Wkrótce do oferty powinien dołączyć nowy Kodiaq RS oraz Octavia RS po liftingu, ale jak się okazuje to nie wszystko na co stać naszych sąsiadów.

Skoda Enyaq RS
Skoda Enyaq RS

Ceny 340-konnego elektrycznego SUV-a startują aktualnie od kwoty 293 850 złotych brutto. Mieliśmy już okazję w redakcji przetestować zarówno odmianę ze standardowym nadwoziem jak i Coupe, choć jeszcze w słabszej wersji sprzed aktualizacji.

Źródło: Skoda, motofilm.pl