Co to za marka „dR? SUV-y z instalacją LPG powoli opanowują Europę

Marka samochodów dR nie jest rozpoznawalna w naszym kraju. Zdecydowana większość kierowców nawet nie wie o jej istnieniu, a ci, którzy się o niej dowiedzieli, najczęściej zetknęli się z nią podczas pobytu we Włoszech lub Hiszpanii. W tych krajach SUV-y marki, założonej w 2006 roku, można spotkać bardzo często. Co istotne, nie są to tylko elektryczne wynalazki, lecz solidne pojazdy spalinowe.

Historia marki zaczęła się we Włoszech, nie w Chinach

Być może dla wielu to będzie zaskoczeniem, ale historia marki dR rozpoczęła się we Włoszech 18 lat temu. Założycielem jest Massimo di Risio, stąd też pochodzi nazwa – od pierwszych liter nazwiska – dR. Współpraca z Chinami, a właściwie z marką Chery, rozpoczęła się kilka lat później.

Jak wygląda współpraca z Chinami? Otóż przez pewien czas produkowano samochody w Chinach i sprowadzano je do Włoch. Następnie we włoskich zakładach delikatnie ulepszano je, aby spełniały europejskie standardy. Obecnie samochody dR są w całości składane we Włoszech, choć wszystkie komponenty nadal sprowadzane są z Chin. Marka doczekała się prawie 30 punktów dilerskich we Włoszech, dzięki czemu staje się coraz bardziej popularna.

Kluczem do sukcesu – instalacja LPG

Modele dR szybko zyskały popularność, nie tylko dzięki bardzo dobrym cenom i solidnej jakości, ale również dzięki napędom, które doceniają klienci. Każdy model marki można wyposażyć w instalację LPG. 

Sprzedaż rosła z roku na rok. Podczas gdy w 2019 roku udało się sprzedać 3795 pojazdów, w 2022 roku było to już 7601 samochodów.

dR 4.0
dR 4.0

Samochody dR mają ciekawy system oznaczeń, który niektórzy mogą pomylić z pojemnością silników. W ofercie dostępne były modele oznaczone jako 3, 35, 4.0, 5.0, 6.0, 7.0 oraz DR PK8. Zdecydowanie najpopularniejszym modelem jest SUV o nazwie 4.0, którego można spotkać najczęściej. Można go wynająć w wielu wypożyczalniach, na przykład na Wyspach Kanaryjskich.

Ile kosztuje dR 4.0?

116 koni mechanicznych z wolnossącego silnika 1.6 oraz wyposażenie obejmujące wszystko, co potrzebne do komfortowej jazdy. Do tego napęd LPG i niska cena – od 21 500 euro. W przeliczeniu na złotówki to około 91 tysięcy złotych. Klienci we Włoszech mogą również liczyć na rabat w wysokości 2000 euro, choć ta promocja jest ograniczona czasowo do 31 maja 2024 roku.

Nic dziwnego, że ten SUV szybko stał się rynkowym hitem. Na włoskich i hiszpańskich drogach można spotkać wiele egzemplarzy tych włosko-chińskich samochodów. Nawet największy i najbardziej prestiżowy SUV tej marki, model 7.0, nie jest przesadnie wyceniony. 37 950 euro za dużego SUV-a o długości 4,67 m i silnikiem 1.5 o mocy 153 KM to przyzwoita oferta, tym bardziej że w cenie jest już instalacja LPG.

dR 4.0 - wnętrze
dR 4.0 – wnętrze

dR w Polsce miałby silną konkurencję. Na naszym rynku są oficjalnie dostępne samochody marek takich jak BYD, MG, Baic czy Maxus, które również oferują atrakcyjne SUV-y. Obecnie DR nie ma jeszcze swojego przedstawicielstwa w Polsce i na razie się na to nie zanosi. Przyszłość pokaże, czy nad Wisłą zobaczymy modele z logiem „doktora”. dR 4.0 mógłby bezpośrednio powalczyć z MG ZS czy Baic Beijing 3.