Będą nowe miejsca pracy dla Polaków w Berlinie? Elon Musk powiększa fabrykę, choć nie każdemu się to podoba

Jeszcze niedawno Sebastian informował o dużych zwolnieniach pracowników marki Tesla. Na całym świecie pracę stracić miało nawet 10 procent pracowników, czyli około 14 000 osób. Cięcia miały dotknąć również fabrykę, która jest zlokalizowana najbliżej nas, czyli Gigafactory Berlin-Brandenburg. Tymczasem, amerykański producent samochodów elektrycznych planuje powiększenie fabryki w Niemczech.

Pierwsze wzmianki o rozpoczęciu budowy Giga Berlin pojawiły się w 2019 roku. Elon Musk zapowiedział stworzenie nowej linii produkcyjnej, w której będą powstawały akumulatory oraz samochody.

Oficjalne otwarcie nastąpiło dopiero 22 marca 2022 roku, ale nie wszyscy byli z tego powodu zadowoleni. Pod fabryką zebrało się trochę osób, które protestowały przeciwko powstaniu amerykańskiej fabryki.

Tesla Model Y Long Range RWD
Tesla Model Y Long Range RWD

Obecnie Tesla produkuje tam swojego elektrycznego SUV-a Model Y oraz akumulatory i układy napędowe. Wydajność w skali roku wynosi tworzenie baterii o pojemności 50 gigawatogodzin oraz pół miliona samochodów.

Elon Musk chce podwoić wydajność Giga Berlin

Amerykański miliarder, pomimo niezbyt ciekawych wyników sprzedaży, planuje zwiększenie wydajności fabryki w Berlinie. Po rozbudowie Giga Berlin będzie dwukrotnie większa.

Pod Berlinem ma powstać większa powierzchnia logistyczna, a nawet nowa linia kolejowa. Wszystko po to, aby każdego roku udało się tam wyprodukować akumulatory o łącznej pojemności 100 gigawatogodzin i 1 milion samochodów.

Elon Musk otrzymał pierwszą zgodę. Tesla dostała zielone światło od władz regionu Gruenheide. Jest to jednak dopiero początek drogi, przez którą musi przejść producent aut elektrycznych.

Tesla Gigafactory Berlin
Tesla Gigafactory Berlin fot. Tesla

Z kolejnymi pozwoleniami może być trochę trudniej, gdyż ekolodzy obawiają się, że rozbudowa zakładu zagrozi dostawom wody w regionie. Miejsce, w którym znajduje się Giga Berlin, zlokalizowane jest na chronionym obszarze wody pitnej.

Niedawno na miejscu pojawili się przeciwnicy ekspansji fabryki i nawet doszło do starć z policją. Istnieją podejrzenia, że przeciwnicy Tesli dokonali podpalenia w pobliskim regionie, co spowodowało przerwy w dostawie prądu do Gigafactory Berlin-Brandenburg.

Pierwotnie Elon Musk chciał przejąć niemal 100 hektarów lasu dookoła obecnej fabryki. Ostatecznie jednak, po kolejnych protestach, stanęło na zaledwie 47 hektarach.

Powiększenie fabryki oznacza oczywiście, że wkrótce pojawią się nowe miejsca pracy w Giga Berlin. Stosunkowo niewielka odległość od polskiej granicy z pewnością skusi wielu naszych rodaków do złożenia CV.

Tesla Model Y Long Range RWD
Tesla Model Y Long Range RWD

Obecnie Tesla zatrudnia tam około 11 500 osób, więc wkrótce będą potrzebne tysiące nowych rąk do pracy. O ile oczywiście nikt nie stanie na drodze Muskowi i finalnie uda mu się powiększyć fabrykę.

Tesla Model Y cieszy się dużą popularnością

Produkowana w Berlinie Tesla Model Y to jeden z najchętniej kupowanych samochodów tej marki. Elektryczny SUV oferuje świetny zasięg i jest sprzedawany w bardzo atrakcyjnej cenie.

Na polskim rynku za najtańszą wersję trzeba zapłacić 204 990 złotych brutto. Warto pamiętać, że dzięki tak niskiej cenie auto łapie się do rządowych dopłat z programu Mój Elektryk.

Tesla Model Y Long Range RWD
Tesla Model Y Long Range RWD

Oprócz standardowych wersji w ofercie znajduje się również usportowiony wariant Performance. Kosztuje on 257 990 złotych i zapewnia przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 3,7 sekundy.

Aktualnie czekamy na premierę wersji po faceliftingu, która powinna być jeszcze bardziej efektywna i oferować więcej funkcji. Zmiany z pewnością będą podobne do tych, które zaszły w Tesli Model 3 Highland.

Źródło: Seebiz.eu