Bateria w kluczyku samochodowym się rozładowała. Jak otworzyć pojazd?

Dawno temu nowe samochody otwierały się za pomocą klucza, tak jak dzisiaj mieszkania. Nikt nie martwił się o rozładowaną baterię w pilocie, bo ich po prostu nie było. Dzisiaj jednak samochód bez pilota to prawdziwa rzadkość. Zdarza się, że bateria w kluczyku samochodowym rozładowuje się i nie ma jak dostać się do środka samochodu. Co zrobić w takiej sytuacji?

Rozwiązanie trzymasz w rękach

Jeśli spotkała Cię taka sytuacja, nie wpadaj w panikę. Mimo że bateria w pilocie jest rozładowana, nadal możesz otworzyć pojazd, niekoniecznie sięgając po zapasowy pilot (który prawdopodobnie również ma rozładowaną baterię). Wielu kierowców nawet o tym nie wie, ale piloty są wyposażone w zwykłe kluczyki do otwierania drzwi. W jednym pilocie trzeba coś nacisnąć lub podhaczyć, w innym otworzyć obudowę pilota – kluczyk jest zawsze.

Prawdziwy problem zaczyna się, gdy próbujesz znaleźć, gdzie go włożyć. Zamki są pochowane ze względów estetycznych. Najlepiej zajrzeć do instrukcji obsługi, żeby znaleźć zamek. Najczęściej jest on schowany pod osłoną klamki. W niektórych przypadkach zamek ujawnia się w momencie pociągnięcia klamki. Na załączonym materiale filmowym możesz zobaczyć instrukcję, jak to zrobić w modelach Volkswagena. Moim zdaniem, ten sposób jest jednym z trudniejszych, do którego dojście bez wcześniejszej wiedzy o mechanizmie jest czasochłonne.

Alarm samochody może zadziałać

Jeśli otworzysz samochód „tradycyjnie”, nie martw się, jeśli alarm zacznie wyć – to się zdarza. Można go jednak szybko wyłączyć, włączając zapłon lub uruchamiając pojazd. Najczęściej współczesne auta mają przycisk do uruchamiania/wyłączania samochodu. W niektórych przypadkach konieczne może być umieszczenie pilota przy zapłonie lub w schowku konsoli centralnej – w zależności od modelu.

Samochód da znać, gdy bateria jest bliska rozładowania

Kłopotów z rozładowaniem pilota można uniknąć w prosty sposób. Nowoczesne samochody odpowiednio wcześniej powiadamiają, gdy poziom baterii jest niski. Komunikaty pojawiają się nawet kilka tygodni przed całkowitym rozładowaniem.

Warto mieć też zapasową baterię do pilota w samochodzie. Najczęściej są to okrągłe baterie CR2032. Jedna sztuka baterii kosztuje średnio 3 złote.

Ile kilometrów przejedziesz na rezerwie paliwa? To zależy od kilku czynników