Tesla ma się czego bać? Tym modelem Chińczycy chcą podbić rynek sportowych sedanów. HiPhi A ma 1305 KM

Samochody, które napływają do Europy z Chin są świetnym przykładem na to, że chińskie przedmioty nie muszą się nam już kojarzyć z niską jakością. Przekonałem się o tym testując elektryczną limuzynę NIO ET7.

Producenci z Państwa Środka prezentują co jakiś czas naprawdę imponujące modele. Jednym z przykładów jest pokazany właśnie sedan, który oferuje bardzo wysokie osiągi.

„Ciekawy” wygląd i ogromna moc

Auto nosi nazwę HiPhi A i jest sportowym modelem, którym producent zamierza konkurować z Teslą Model S Plaid, czy nową odmianą Porsche Taycana, która wkrótce powinna mieć swój debiut.

HiPhi A
HiPhi A
HiPhi A
HiPhi A

Producentem aut marki HiPhi jest firma Human Horizons. Ma ona w swojej ofercie modele noszące dość krótkie nazwy: X, Y, Z oraz pokazane właśnie A.

Samochód ten prezentuje się moim zdaniem naprawdę imponująco i zdecydowanie przyciągnie uwagę na drodze. Na nadwoziu dzieje się bardzo dużo, co od razu zdradza, że „pod maską” znajduje się ogromny potencjał.

Spojlery, lotki i dokładki nie znajdują się tutaj tylko dla pozorów. Inżynierom udało się zamontować aż trzy jednostki elektryczne, które zapewniają ogromną moc.

HiPhi A
HiPhi A
HiPhi A
HiPhi A

Każdy z silników generuje 435 koni mechanicznych, więc na wszystkie cztery koła trafia łącznie 1 305 koni mechanicznych. To dużo więcej niż w 1020-konnej Tesli Model S Plaid.

Tak wysoka moc pozwala na przyspieszenie od 0 do 100 km/h w równe 2,0 sekundy. Prędkość maksymalna natomiast została ograniczona elektronicznie do 300 km/h.

HiPhi A to wysokiej jakości materiały i sporo bajerów

Mamy tu do czynienia z 800-woltową instalacją, ale producent nie pochwalił się jeszcze informacjami dotyczącymi dostępnych akumulatorów. Zastosowano tu sporo włókna węglowego, tytanu oraz karbonowo-ceramiczne hamulce.

HiPhi A
HiPhi A
HiPhi A
HiPhi A
HiPhi A
HiPhi A

Równie imponująco wygląda też wnętrze , do którego dostęp odbywa się poprzez drzwi otwierane w przeciwnych kierunkach. Efektowne oświetlenie ambiente i kubełkowe fotele wykończone kutym karbonem robią wrażenie.

Nie zabrakło też charakterystycznych dla tej marki wyświetlaczy ukrytych w nadwoziu. Kierowca będzie mógł komunikować się z innymi uczestnikami ruchu wyświetlając wiadomości na panelu umieszczonym na tylnych drzwiach.

HiPhi A
HiPhi A
HiPhi A
HiPhi A

Produkcja HiPhi Z ruszy w 2024 roku, ale dopiero na początku 2025 roku auto ma się pojawić na rynku chińskim. Human Horizons planuje eksport tego auta również do Europy.

Źródło: HiPhi, motofilm.pl