Samochód kupimy w markecie z elektroniką? Oto pierwszy model od producenta smartfonów, które kochają Polacy

Do świata motoryzacji próbuje wkroczyć wielu nowych graczy. Od kilku lat taki pomysł siedział w głowie zarządu marki produkującej elektronikę. W końcu udało im się stworzyć finalny produkt. Oto pierwszy samochód od Xiaomi.

Ten chiński producent działa na rynku dopiero od 2010 roku i bardzo szybko zyskał na popularności. Najbardziej znany jest z tworzenia smartfonów, ale w ofercie znajdziesz również oprogramowanie i szerokopojętą elektronikę użytkową.

Od smartfonów do samochodów

Teraz Xiaomi spróbuje sprzedać klientom dużo droższy sprzęt. Z Chińskiego Ministerstwa Przemysłu i Technologii Informacyjnych wyciekły do sieci zdjęcia pierwszego modelu samochodu tej marki.

Xiaomi SU7
Wzór reflektorów kojarzy się z brytyjskim supersamochodem

SU7, bo tak nazywa się pierwszy wóz od Xiaomi, ma konkurować z autami takimi jak Tesla Model 3. Jego rozstaw osi mierzy równe 3000 milimetrów, co jest nieco lepszym wynikiem niż w przypadku elektryka z USA.

Projektanci świetnie wywiązali się ze swojego zadania i narysowali bardzo atrakcyjny samochód. Przednia część nadwozia może się niektórym skojarzyć na przykład z McLarenem 720S.

Xiaomi SU7
Xiaomi SU7

Z tyłu pojawiły się przykryte ciemnymi kloszami lampy przeciągnięte przez całą szerokość auta, a na zderzaku znalazło się miejsce dla efektownej imitacji dyfuzora. Na dachu widzimy parę radarów, które analizują otoczenie.

Xiaomi zaoferuje trzy poziomy wyposażenia: SU7, SU7 Pro oraz SU7 Max. Do tego, klient będzie mógł wybrać wariant z 299-konnym napędem na tylną oś lub wersję AWD z dwoma silnikami o łącznej mocy 673 koni mechanicznych.

Xiaomi SU7
Sportowego charakteru dodaje wysuwany spojler

Słabszy wariant ma być w stanie rozpędzić się maksymalnie do 210 km/h, a ten mocniejszy do 265 km/h. SU7 waży 1980 kilogramów i będzie dostępny z felgami w rozmiarze 19 lub 20 cali.

Polacy chętnie kupują smartfony tej marki i producent zapewnia świetną integrację pomiędzy systemem inforozrywki w aucie, a oprogramowaniem naszych telefonów. W pojeździe znajdziemy soft HyperOS.

Masowa produkcja Xiaomi SU7 startuje lada moment

Produkcja Xiaomi SU7 powinna ruszyć już w grudniu 2023 roku, a dostawy do klientów w lutym 2024 roku. Póki co, samochód ten dostępny będzie wyłącznie w Chinach, ale bardzo możliwe, że w przyszłości planowana jest ekspansja na zagraniczne rynki, w tym do Europy.

Xiaomi SU7
Felgi w rozmiarze 19 i 20 cali wyglądają efektownie

Wielką zaletą Xiaomi ma być cena. Według wstępnych doniesień, najtańszy wariant SU7 będzie kosztować 149 000 juanów. Według aktualnego kursu jest to około 83 000 złotych.

Xiaomi nie jest oczywiście jedynym producentem smartfonów, który zabiera się za elektromobilność. Od kilku lat krążą plotki na temat samochodu opracowywanego przez Apple. Na taki produkt przyjdzie nam jeszcze chyba trochę poczekać.

Źródło: MIIT, motofilm.pl