Ten chiński producent chce uczciwej konkurencji w Europie. Ma w ofercie SUV-a za 84 000 zł i PHEV o mocy 476 KM

Określenie „The Great Wall” z pewnością kojarzy Ci się głównie z Wielkim Murem Chińskim, czyli jednym z siedmiu cudów świata. Jest to budowla rozciągająca się na długości ponad 8800 kilometrów i podobno można ją dostrzec nawet z kosmosu.

Niewielu wie, ale taką nazwę nosi również jeden z chińskich producentów samochodów osobowych. Jego działalność została rozpoczęta w 1984 roku.

Ten chiński producent nie boi się europejskiej konkurencji

W 2021 roku Great Wall był ósmą największą marką motoryzacyjną w Chinach i zajmowała pierwsze miejsce pod względem liczby sprzedanych pickupów i SUV-ów.

Chińska marka obecna jest na europejskim rynku od 2006 roku. W 2011 roku otwarto nawet fabrykę w Bułgarii, w której powstają trzy modele.

Haval H2
Haval H2

Jakiś czas temu mogłeś przeczytać o wszczętym przez Komisję Europejską. Chodzi o subsydia rządowe, które pozwalają chińskim producentom na nieuczciwą konkurencję na Starym Kontynencie.

Great Wall jako jedyny chiński producent podjął rozmowy z Unią Europejską i ma nadzieję na współpracę. Jak przekonuje prezes Great Wall Motors Feng Mu, konieczne jest tu utworzenie odpowiedniego środowiska handlowego.

Potrzebujemy uczciwego i otwartego środowiska handlowego. Mamy pewność, że wygramy globalną konkurencję.” – podkreślił Feng Mu.

GWM chce otworzyć kolejną fabrykę i rozważa jedną z trzech lokalizacji: Niemcy, Włochy lub Republika Czeska. Aktualnie w Unii Europejskiej oferowane są pojazdy trzech marek: Ora Wey i Haval.

Great Wall Motors już ma atrakcyjną ofertę

SUV Haval H2 z benzynowym silnikiem 1.5 o mocy 144 koni mechanicznych sprzedawany jest we Włoszech w cenie startującej od 18 800 euro. 84 000 złotych za tak praktyczne i oszczędne auto to naprawdę interesująca oferta.

Ora Funky Cat 300
Ora Funky Cat 300

W Niemczech dostępny jest mały miejski samochód Ora Funky Cat z napędem elektrycznym. Tutaj już jest nieco drożej, bo jego cennik startuje od 38 990 euro, czyli około 175 000 złotych. W zamian otrzymujemy 171 koni mechanicznych i zasięg 462 kilometrów w cyklu miejskim (WLTP).

Wey Coffee 001
Wey Coffee 001

Wkrótce pojawią się też dwa hybrydowe SUV-y marki Wey. Napęd typu plug-in w modelu Coffee 01 ma oferować bezemisyjny zasięg na poziomie 146 kilometrów i moc systemową 476 koni mechanicznych. Tutaj niestety nie znamy jeszcze cennika.

Źródło: klix.ba