Oto nowy duży SUV z Chin dla Polaków. Chery Omoda 5 ma się bronić ceną i jakością

Obecność samochodów osobowych z Chin na europejskich rynkach staje się coraz bardziej zauważalna. Właśnie dowiedzieliśmy się więcej na temat dużego SUV-a, który wkrótce pojawi się również w Polsce. Oto Chery Omoda 5.

Marka Chery obecna jest na chińskim rynku od 1997 roku. Obecnie znajduje się na 9. miejscu wśród największych producentów samochodów w tamtym kraju.

Teraz planowana jest ekspansja na kraje europejskie i pierwszym z samochodów, który będzie można u nas kupić jest Chery Omoda 5. Auto zadebiutowało już jakiś czas temu podczas targów motoryzacyjnych w Szanghaju.

Chery Omoda 5 EV
Chery Omoda 5 EV

Teraz, przy okazji targów Geneva Motor Show, które odbywają się właśnie w Katarze, chiński producent ujawnił nieco więcej informacji na temat pierwszego modelu z rodziny Omoda.

Chery Omoda z dwoma rodzajami napędu

Omoda 5 będzie dostępna zarówno w wersji w pełni elektrycznej jak i spalinowej. Model ten zobaczymy na europejskich rynkach już niedługo, bo w 2024 roku.

Bezemisyjny wariant wyposażony jest w silnik elektryczny o mocy 204 koni mechanicznych, który napędza przednie koła. Do tego mamy baterię o pojemności 61 kWh, posiadającą możliwość ładowania z mocą do 110 kW.

Uzupełnienie stanu akumulatora od 0 do 80 procent powinno zająć około 30 minut. Chiński producent deklaruje zasięg na poziomie 450 kilometrów i przyspieszenie od 0 do 100 km/h trwające 7,6 sekundy.

Chery Omoda 5
Chery Omoda 5
Chery Omoda 5
Chery Omoda 5

Omoda 5 w wersji spalinowej skrywa pod maską turbodoładowany silnik benzynowy o pojemności 1.6 litra. 4-cylindrowa jednostka generuje moc 197 koni mechanicznych i moment obrotowy wynoszący 290 niutonometrów.

Omoda to nie wszystko

Oprócz wspomnianego wyżej modelu, marka Chery planuje wprowadzić na polski rynek również rodzinę modelową Jaecoo. Będą to również dość przestronne SUV-y w postaci Jaecoo J7 i Jaecoo J9.

Producent planuje wprowadzić do Polski marki OMODA i JAECOO w przyszłym roku. OMODA 5 w wersji spalinowej ma pojawić się w pierwszym kwartale. Później mają do niej dołączyć OMODA 5 EV oraz JAECOO J7 i J9.

Chery Jaecoo J9
Chery Jaecoo J9
Chery Jaecoo J7
Chery Jaecoo J7

Chińskie auta, które już wkrótce zaleją europejskie rynki, będą miały znaczną przewagę cenową nad obecnymi tu od wielu lat markami. Jestem też bardzo ciekawy jak będzie wyglądała jakość wykonania, ale wygląda to dość obiecująco.

Europa będzie się bronić przed chińskimi samochodami. “Znaleziono przyczynę ultra niskich cen”

Pozostaje jeszcze kwestia tego, jak zachowa się Komisja Europejska. Chińczycy bowiem oferują tak niskie ceny ze względu na ogromne dopłaty rządowe.