Zobaczył pachołki na środku autostrady i uznał, że to specjalnie dla jego BMW M4. Zostawił na asfalcie swój “autograf” (wideo)

Podczas jazdy samochodem od czasu do czasu możemy się spotkać z utrudnieniami w ruchu. Jedną z ich przyczyn może być po prostu remont danego odcinka drogi.

W takich miejscach ustawiane są pachołki i barierki, aby żaden kierowca przypadkiem nie wjechał na pas, na którym mają być przeprowadzone prace. Niestety, nie wszyscy potrafią to zrozumieć.

Drift między pachołkami to dla gościa z BMW M8 żenujący popis. “Coś nie coś potrafię” (wideo)

Bohater załączonego nagrania wideo również miał do czynienia z taką sytuacją. Na jednej autostrad spotkał się z całkowicie wyłączonym z ruchu lewym pasem.

Robotnicy ustawili wzdłuż przerywanej linii pachołki, aby kierowcy nie korzystali z tego fragmentu jezdni. Prace najwidoczniej jeszcze nie zdążyły się rozpocząć.

BMW M4 Competition F82
BMW M4 Competition F82

Na nagraniu widzimy właściciela BMW M4 generacji F82. Rozmieszczenie pachołków skusiło go do zaprezentowania na drodze publicznej swoich umiejętności jazdy w poślizgu kontrolowanym.

Jak gdyby nigdy nic zaczął driftem wykonywać slalom między słupkami. Drogowcy z pewnością będą w szoku, gdy następnego dnia przyjadą na miejsce i zobaczą na asfalcie czarne ślady opon.

Z uwagi na jakość nagrania nie wiemy z jakim dokładnie wariantem M4 mamy do czynienia. BMW oferowało ten model w czterech wersjach napędowych i dwóch opcjach nadwozia.

BMW M4 Competition F82
BMW M4 Competition F82

Każda z odmian skrywa pod maską silnik 3.0 R6 o oznaczeniu S55B30. W bazowym BMW M4 Coupe mamy do czynienia z mocą 431 koni mechanicznych oraz z momentem obrotowym wynoszącym 550 niutonometrów.

Nieco wyżej w hierarchii znajduje się BMW M4 Competition. Moc wzrosła tu do 450 koni mechanicznych, a moment obrotowy pozostał bez zmian. Oba wspomniane warianty dostępne były jako Coupe oraz Cabriolet.

Pozostałe dwie wersje M4 to już limitowane wersje CS oraz GTS. W BMW M4 CS Coupe moc podniesiono do 460 koni mechanicznych, a moment obrotowy do 600 niutonometrów. Prawdopodobnie zbudowano tylko 3000 egzemplarzy tej odmiany.

BMW M4 Competition F82
BMW M4 Competition F82

Panowie z Porsche 911 nie nudzą się na drodze w remoncie. “Przy okazji ćwiczą slalom” (wideo)

BMW M4 GTS to jeszcze większy rarytas, gdyż wyprodukowano go w liczbie zaledwie 700 sztuk. Oprócz wielkiego spojlera na klapie bagażnika i kilku detali, kierowca ma do dyspozycji moc 500 koni mechanicznych i 600 niutonometrów momentu obrotowego.