Ma w sobie coś z Ferrari i będzie tańszy od Tesli. Ogromny zasięg może przekonać Polaków

Xiaomi znane jest głównie z produkcji smartfonów i gadżetów gospodarstwa domowego, ale inżynierowie chińskiego producenta celują także w branżę motoryzacyjną. Nadchodzącej jesieni poznamy pierwszy samochód giganta z Azji, który nazwano… Modena. Tak samo, jak jeden z modeli Ferrari produkowany w latach 1999-2005. Xiaomi otrzymało już zgodę chińskiego rządu na rozpoczęcie produkcji.

Xiaomi Modena ma z całej siły uderzyć w Teslę Model 3, której cena w Chinach wynosi około 120 tysięcy złotych. Trudno nam sobie wyobrazić, jaka będzie finalna cena zakupu pojazdu w bazowej wersji, ale wartości w okolicach 100 tysięcy złotych wydają się mocno realne. Xiaomi planuje sprzedawać Modenę na całym świecie, również w naszym kraju. Polacy będą mogli jeszcze bardziej przebierać w ofercie elektryków.

> Tesla i Chińczycy wykańczają Volkswagena. Firma nie przedłuży umów wielu pracownikom

Co ważne, silniki elektryczne Modeny wyprodukują inżynierowie Xiaomi. Akumulatory zostaną pożyczone od firmy CATL i BYD i mają umożliwić przejechanie nawet do 800 kilometrów na jednym ładowaniu. Bateria ma pojemność 101 kWh i obsługuje szybkie ładowanie (800V).

Xiaomi Modena - tył (EV)
Xiaomi Modena – tył (EV)

Podobny, ale jednak o 100 kilometrów niższy zasięg obiecał niedawno Peugeot w najnowszym modelu e-3008. Na rynkach europejskich praktycznie nie ma elektryków, które są w stanie przejechać więcej niż 500 kilometrów.

Prawie 50 miliardów złotych na rozwój elektryków

Xiaomi ma bardzo ambitne plany związane z samochodami elektrycznymi, które wymagały największej wewnętrznej restrukturyzacji firmy w historii. Marka zamierza zainwestować 10 miliardów dolarów, czyli prawie 50 miliardów złotych w rozwój samochodów z bateriami.

> Oto najszybsze auto elektryczne na świecie. Tesla Model S Plaid jest dwa razy wolniejsza (wideo)

Przypomnijmy, że Xiaomi dwa lata temu kupiło firmę Deepmotion specjalizującą się w technologiach autonomicznej jazdy. Wkrótce potem powstał również zakład produkcyjny.

Xiaomi wypuszcza 50 prototypów… tygodniowo

Chiny bardzo szybko zawładną europejskimi drogami. Motoryzacyjna przygoda Xiaomi nabiera nieprawdopodobnego tempa. Osobom, które martwią się o jakość pierwszego w historii elektryka Xiaomi, warto przekazać wieści o wypuszczaniu 50 prototypów tygodniowo w celach badań jakościowych. Modena podobno była już testowana w ekstremalnie trudnych warunkach na pustyni. Imponujące.