Będą nowe wyróżniki tablic rejestracyjnych w PL. Możesz zapomnieć o blachach GD, PY, KR czy SK

Samochodów na naszych drogach bez przerwy przybywa. Mogliśmy się więc spodziewać, że w końcu nastąpi moment, w którym wyczerpią się dostępne numery rejestracyjne.

Ustalono już nowe wyróżniki tablic rejestracyjnych dla siedmiu województw, w których najczęściej dokonuje się rejestracji pojazdów. Niektóre nowe „blachy” możemy jednak zobaczyć dopiero za nawet cztery lata.

Rolls-Royce w płatkach złota i rejestracją za 40 mln zł

Kierujący z Gdańska przyzwyczaili się już mocno to początku „GD”. W niedalekiej przyszłości zostanie to zamienione na „XD”. Wrocławskie „DW” od pewnego momentu zastąpi coś dla fanów marki Volkswagen, czyli „VW”.

W województwie mazowieckim pierwszą literą było do tej pory „W”, ale niebawem zamiast niej pojawi się „A”. Taka zmiana już została wprowadzona w życie w przypadku krótkich tablic rejestracyjnych, przeznaczonych dla aut sprowadzonych z USA czy Japonii.

Kolejne nowości to „JR” zamiast „KK” w Krakowie, „MO” zamiast „PY” w Poznaniu, „IK” zamiast „SK” w Katowicach oraz „YZ” zamiast „RZ” w Rzeszowie. Kierowcy będą musieli się od nowa nauczyć rozpoznawania miejscowości.

Zapłacił 41 mln zł za tablicę rejestracyjną

Wprowadzono również zmianę dotyczącą czarnych tablic rejestracyjnych, czyli tych które wydawano do 1999 roku. Właściciele takich aut mają czas do 1 stycznia 2024 roku na przerejestrowanie wozu na białe blachy.