Produkcja Rolls-Royce’a Dawn właśnie dobiegła końca. Czekamy na elektryczną nowość (wideo)

We wrześniu 2015 roku, na targach motoryzacyjnych we Frankfurcie, Rolls-Royce po raz pierwszy publicznie pokazał nowy model Dawn. Jego sprzedaż ruszyła kilka miesięcy później.

Samochód ten miał być skierowany do napływającej fali młodszych klientów. Bardzo luksusowy kabriolet z sukcesem uzupełniał ofertę tego brytyjskiego producenta.

Rolls-Royce Dawn Black Badge
Rolls-Royce Dawn Black Badge

Rolls-Royce Wraith Black Arrow 2023 oficjalnie. 12 sztuk na pożegnanie V12 w nadwoziu Coupe

Niestety, właśnie podano informację, że produkcja tego modelu właśnie dobiegła końca. Taki sam los spotkał niedawno Rolls-Royce’a Wraith, czyli auto z zamkniętym nadwoziem.

Rolls-Royce Dawn był najlepiej sprzedającym się kabrioletem tej marki. Pod jego maską montowano podwójnie turbodoładowany silnik V12 o pojemności 6.6 litra.

Rolls-Royce Dawn
Rolls-Royce Dawn

W standardowej odmianie generuje on moc 571 koni mechanicznych, co pozwala na przyspieszenie od 0 do 100 km/h w równe 5 sekund. Prędkość maksymalną ograniczono elektronicznie do 250 km/h.

W 2017 roku zaprezentowano nieco mocniejszy wariant Black Badge. Ta sama jednostka napędowa daje kierowcy do dyspozycji 600 koni mechanicznych, dzięki czemu czas sprintu od 0 do 100 km/h spadł do 4,9 sekundy.

Rolls-Royce Dawn
Rolls-Royce Dawn

Z czasem przyjdzie pora i na cabrio. Tak może wyglądać Rolls-Royce Spectre Drophead (wideo)

Najprawdopodobniej wkrótce nadejdzie czas w pełni elektrycznego następcy tego modelu. W sieci pojawiły się już nawet pierwsze grafiki komputerowe, ukazujące model Spectre z otwieranym dachem.