Tak prowadzący “Automaniaka” skasował nową Cuprę. “Formentor sam wezwał pomoc” (wideo)

Podczas kręcenia programów motoryzacyjnych czasami zdarzają się niebezpieczne zdarzenia. Taka sytuacja miała miejsce na planie jednego z odcinków najdłużej emitowanego programu motoryzacyjnego w naszym kraju – „Automaniaka”.

Zadaniem prezenterów było pokonanie nitki toru ustawionego na pustym placu. Nawierzchnia nie należała do idealnych i wymagała od prowadzących sporych umiejętności.

Cupra Formentor VZ5 teraz jeszcze mocniejsza. Manhart wycisnął 500 KM z silnika R5 2.5 TFSI

Pierwszą próbę podjęto za kółkiem Cupry Formentor VZ5 w limitowanej odmianie Taiga Grey. Niestety, tuż po przejechaniu mety kierowca stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w betonowy krawężnik.

Cupra Formentor VZ5 Taiga Grey
Cupra Formentor VZ5 Taiga Grey

1 z 999 egzemplarzy Cupry został niestety dość mocno uszkodzony. Na szczęście, kierującemu nic się nie stało, a na nagraniu możemy zobaczyć jak działają systemy bezpieczeństwa.

Dosłownie sekundę po zatrzymaniu Cupry, auto samo wykonało telefon na numer alarmowy. Widzimy też obecność centralnej poduszki powietrznej, która wystrzeliła między fotelami.

Cupra Formentor VZ5 Taiga Grey
Cupra Formentor VZ5 Taiga Grey

Pod maską Cupry Formentor VZ5 pracuje jednostka znana między innymi z Audi RS3. Jest to turbodoładowany, 5-cylindrowy silnik 2.5 TFSI. Generuje on moc 390 koni mechanicznych oraz 480 niutonometrów.

Cupra Formentor VZ5 jest szybsza niż myślał. Zmierzył przyspieszenie 0-100 i 100-200 (wideo)

Producent deklaruje przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 4,2 sekundy i ograniczoną elektronicznie prędkość maksymalną 250 km/h. Cena Cupry Formentor VZ5 startuje w Polsce od 343 500 złotych.