Zmiana pasa ruchu przy hamowaniu z 200 km/h? “BMW M4 robi to bez żadnej spiny” (wideo)

Producenci samochodów od czasu do czasu organizują eventy. Dziennikarze, klienci czy dilerzy mogą na nich sprawdzić możliwości nowych modeli.

W przypadku aut sportowych zazwyczaj odbywa się to na torach wyścigowych. Tam, w bezpiecznych warunkach, jesteśmy w stanie sprawdzić co potrafi dany samochód.

Tak wygląda hamowanie awaryjne ze 170 km/h. “Pamiętaj o tym pędząc firmową Skodą” (wideo)

Na załączonym nagraniu wideo zobaczysz jedną z prób, którą zorganizowało BMW. Zaprezentowano w niej pewność zachowania auta podczas hamowania z dużej prędkości.

Kierowca rozpędził się w BMW M4 Competition G82 do 200 km/h i rozpoczął awaryjne hamowanie. Musiał przy tym również ominąć pachołki, co miało symulować konieczność zmiany pasa ruchu.

Jak widać, auto nawet się nie zająknęło, a kierowca bez najmniejszego problemu kontrolował M4. Doskonale wiemy, że próbując zrobić to samo w innych pojazdach, zapewne skończyłoby się to dużo gorzej.

Po mocnym hamowaniu stracił panowanie nad VW Polo. “Rozpędzić się to potrafi każdy” (wideo)

Pod maską BMW M4 Competition pracuje 3.0 litrowy motor o mocy 510 koni mechanicznych. Modele z napędem na tylną oś potrafią rozpędzić się od 0 do 100 km/h w 3,9 sekundy.