Sprawdzili, który wariant Audi Quattro działa najlepiej. “Jest tylko jeden zwycięzca” (wideo)

Samochody marki Audi znane są na całym świecie ze skuteczności napędu na wszystkie koła. Producent od lat nazywa go „Quattro”, ale nie w każdym modelu obecne są te same mechanizmy.

Takim „prawdziwym” Quattro może się pochwalić na przykład Audi RS6. Na wszystkie cztery koła trafia tam aż 600 koni mechanicznych oraz 800 niutonometrów momentu obrotowego.

Audi RS6 Performance Avant C8 Quattro (2022). Sportowe kombi stało się jeszcze szybsze (wideo)

Nieco inne rozwiązanie, oparte o sprzęgło Haldex, zastosowano w Audi RS3. Tutaj pod maską pracuje jednostka R5 o pojemności 2.5 litra, która produkuje moc 400 koni mechanicznych oraz 500 niutonometrów momentu obrotowego.

Jeszcze inny rodzaj napędu Quattro występuje w Audi RS e-tron GT. Wynika to oczywiście z racji tego, że mamy tutaj dwa silniki elektryczne, po jednym na każdej z osi. Łącznie kierowca ma do dyspozycji 646 koni mechanicznych oraz 830 niutonometrów.

Audi RS7 Performance Sportback C8 Quattro. Ma 630 KM i pierwszą “setkę” robi w 3,4 s (wideo)

Autorzy załączonego nagrania wideo postanowili sprawdzić, który z tych systemów działa najlepiej. Pojechali wymienionymi wyżej autami na zamknięty stok narciarski, aby przetestować je na śniegu.