Oto nowa Toyota Prius plug-in hybrid. Każdego roku “za darmo” przejedziesz do 1250 km

Całkiem niedawno Japończycy zapowiedzieli debiut zupełnie nowego auta z napędem hybrydowym. Przewidywaliśmy, że będzie to kolejna generacja modelu Prius. Mieliśmy rację, i oto przed Tobą najnowsza Toyota Prius z układem napędowym typu plug-in hybrid. Jest ona lepsza od poprzedników praktycznie pod każdym względem.

2022 Toyota Prius PHEV
2022 Toyota Prius PHEV

Mamy tu do czynienia z platformą TNGA, w której zawieszenie składa się z kolumn MacPhersona z przodu i podwójnych wahaczy z tyłu. Takie rozwiązanie znacznie poprawia właściwości jezdne hybrydowego auta.

Dzięki nowej stylistyce auto może się podobać jeszcze większej grupie klientów. Smukłe linie i efektowne oświetlenie LED robią bardzo pozytywne wrażenie.

W środku jest dość prosto, aczkolwiek nie ma całkowitej nudy. Czarne plastiki rozświetlone są paskiem oświetlenia ambiente, na środku deski zamontowano ogromny wyświetlacz dotykowy, a przed oczami kierowcy wirtualny kokpit.

2022 Toyota Prius PHEV
2022 Toyota Prius PHEV

Tylko jako model PHEV

W Europie auto będzie dostępne wyłącznie jako hybryda typu plug-in. Japończycy dodatkowo otrzymają dwie wersje z hybrydą szeregową i napędem na cztery koła E-Four.

Toyota Prius przeznaczona na nasz rynek skrywa benzynowy, 4-cylindrowy silnik o pojemności 1.8 litra. Wspólnie z napędem elektrycznym kierowca ma do dyspozycji 223 konie mechaniczne.

Na pokładzie pojawiły się akumulatory o pojemności 13,6 kWh. Powinny one pozwolić na przejechanie nieco ponad 90 kilometrów wyłącznie na prądzie.

2022 Toyota Prius Plug In Hybrid
2022 Toyota Prius Plug In Hybrid
2022 Toyota Prius Plug In Hybrid
2022 Toyota Prius Plug In Hybrid

Na pokładzie znalazło się mnóstwo nowoczesnych systemów bezpieczeństwa i wspomagania kierowcy. Auto wyposażono również w solary słoneczne, które każdego roku mają nam zapewnić nawet do 1250 kilometrów darmowej jazdy.

Dokładnej daty wprowadzenia auta na polski rynek jeszcze nie znamy. Najprawdopodobniej stanie się to wiosną 2023 roku, ale na oficjalną informację musimy jeszcze poczekać.