Czesi zbudowali wyścigówkę. Praga Bohema ma silnik z Nissana GT-R i kosztuje 6 mln zł (wideo)

Wielu Polaków marzy o tym, aby w naszym kraju w końcu powstał jakiś sensowny samochód rodzimej produkcji. Niestety, jakoś nie za bardzo nam to wychodzi.

Czesi natomiast pochwalili się właśnie kolejną wersją swojej wyścigówki. Poznaj Pragę Bohema, czyli auto przeznaczone na tor wyścigowy, korzystające z japońskiego napędu.

Praga Bohema
Praga Bohema

Nie potrafimy zbudować jeżdżącego samochodu. Słowacy stworzyli taki, który nawet lata (wideo)

W komorze silnika pracuje bowiem podwójnie turbodoładowany silnik V6. Został on zmodyfikowany przez firmę Litchfield, więc jednostka o pojemności 3.8 litra generuje moc 710 koni mechanicznych.

Wspólnie z 724 niutonometrami momentu obrotowego są one przekazywane na tylną oś. Dzieje się to za pośrednictwem sekwencyjnej skrzyni biegów o 6 przełożeniach.

Praga Bohema
Praga Bohema

Bardzo niska masa własna, która wynosi mniej niż 1000 kilogramów, pozwala na kosmiczne osiągi. Czas przyspieszenia od 0 do 100 km/h ma wynosić mniej niż 2,3 sekundy. Prędkość maksymalna to 299 km/h.

Nie brakuje oczywiście zaawansowanych elementów aerodynamicznych. Przy prędkości 250 km/h potrafią one wytworzyć docisk o sile nawet 900 kilogramów.

Praga Bohema
Praga Bohema
Praga Bohema
Praga Bohema

Jazda tym autem po torze wyścigowym z pewnością jest ogromną przyjemnością. Niewielu będzie jednak mogło tego doświadczyć na własnej skórze.

Tak odpala Pagani Huayra R “na zimno”. “Długo jak w Maluchu, ale aż kamerą zatrzęsło” (wideo)

Czeski producent zamierza bowiem wyprodukować jedynie 89 egzemplarzy modelu Bohema. Cena startuje od prawie 6 000 000 złotych. Produkcja ma ruszyć w drugiej połowie 2023 roku.