Nowe Maserati GranTurismo (2022) oficjalnie. Do wyboru 761-konny elektryk i dwie wersje V6

Filmy i zdjęcia z nowym Maserati GranTurismo pojawiały się już w sieci od pewnego czasu. Sam producent publikował materiały z kompletnie niezakamuflowanymi egzemplarzami.

Teraz jesteśmy nareszcie świadkami oficjalnej premiery tego modelu. Maserati GranTurismo zadebiutowało zarówno w wersji spalinowej, jak i elektrycznej. Każda z nich posiada napęd na wszystkie koła.

Maserati GranTurismo Trofeo
Maserati GranTurismo Trofeo

Nowe Maserati Granturismo “wykastrowane” z dwóch cylindrów. Pod maskę trafi 3.0 V6 z MC20

Pod maską tej pierwszej pracuje podwójnie turbodoładowany silnik V6 o pojemności 3.0 litrów, który znamy już z modelu MC20. Bezemisyjny wariant Folgore napędzany jest natomiast trzema jednostkami elektrycznymi.

Spalinowe Maserati GranTurismo dostępne będzie w dwóch wersjach: Modena i Trofeo. Wariant Modena zapewni kierowcy 496 koni mechanicznych oraz 600 niutonometrów momentu obrotowego. Pozwala to na sprint do 100 km/h w 3,9 sekundy i osiągnięcie prędkości 302 km/h.

Maserati GranTurismo Modena
Maserati GranTurismo Modena

Maserati GranTurismo Trofeo to już 557 koni mechanicznych oraz 650 niutonometrów. Tutaj przyspieszenie od 0 do 100 km/h trwa 3,5 sekundy, a prędkość maksymalna wynosi 320 km/h.

Najszybszym Maserati GranTurismo jest wersja w pełni elektryczna, czyli Folgore. Tutaj kierowca korzysta z trzech silników, każdy z nich generuje moc 408 koni mechanicznych.

Systemowo jednak auto korzysta łącznie z 761 koni mechanicznych oraz 1350 niutonometrów momentu obrotowego. Takie parametry pozwalają na przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 2,7 sekundy i osiągnięcie prędkości maksymalnej 320 km/h.

Maserati GranTurismo Folgore
Maserati GranTurismo Folgore

Na pokładzie znajdują się akumulatory o pojemności 92,5 kWh, co ma pozwolić na przejechanie do 450 kilometrów. Ładowanie może się odbywać z maksymalną mocą 270 kW.

Elektryczne Maserati prawie bez tajemnic. 0-100 km/h w 2,7 s, a V Max to ponad 320 km/h (wideo)

Nowe Maserati GranTurismo zobaczymy na drogach w drugim kwartale 2023 roku. Początkowo do sprzedaży trafią tylko spalinowe odmiany. Około rok później w salonach pojawi się również wariant GranCabrio.