Ford E-Transit Custom. Ma 217 KM, kierownico-stolik i oszczędzi sporo czasu dostawcom (wideo)

Już na początku maja 2022 roku Ford pokazał nam nową generację modelu Transit Custom. Wtedy dowiedzieliśmy się jedynie, że akumulatory o pojemności 74 kWh zapewnią do 380 kilometrów zasięgu.

Teraz przyszła pora na nieco więcej informacji na jego temat. Ford Pro pochwalił się danymi technicznymi, na które czekało wielu klientów potencjalnie zainteresowanych elektrycznym vanem.

Ford E-Transit Custom
Ford E-Transit Custom

Elektryczny dostawczak przejedzie do 380 km. Ford E-Transit Custom (2023) oficjalnie (wideo)

Do oferty trafią dwa warianty mocy. Silnik napędzający tylną oś może mieć 135 lub 217 koni mechanicznych. Moment obrotowy w obu wersjach wynosi aż 415 niutonometrów.

Do ogrzewania i chłodzenia kabiny wykorzystywana jest pompa ciepła powietrze-woda, która znacznie oszczędza zużycie energii. Oprócz tego, kierowca może używać funkcji jazdy one-pedal-drive, która korzysta z rekuperacji do hamowania.

Ford E-Transit Custom
Ford E-Transit Custom

Ładowanie z wallboxa pozwala na uzupełnienie poziomu baterii w niecałe 8 godzin, czyli akurat przez całą noc. Podpięcie się do szybkiej ładowarki skraca czas ładowania od 15 do 80 procent do 41 minut.

Ford E-Transit Custom może być ładowany z mocą do 125 kW. Każde 5 minut zapewnia dodatkowe 38 kilometrów zasięgu. Każdy egzemplarz E-Transita Custom sprzedawany jest z 12-miesięcznym abonamentem na darmowe ładowanie.

Kurierzy i dostawcy z pewnością docenią funkcję Delivery Assist. Pomaga ona w wykonywaniu często powtarzanych czynności, dzięki czemu oszczędzamy czas.

Ford E-Transit Custom
Ford E-Transit Custom

Wysiadając z samochodu aby dostarczyć przesyłkę automatycznie zamykane są okna, włączane są światła awaryjne, a zamki blokowane. Wracając do auta drzwi się otwierają a szyby wracają do poprzedniej pozycji.

Kierowca może również bezdotykowo otworzyć boczne przesuwane drzwi, które samodzielnie się zamkną gdy ten oddali się od samochodu. Każdorazowo te ułatwienia mają zaoszczędzić około 20 sekund, co przy 200 przystankach dziennie daje już niezły wynik.

Ford E-Transit Custom
Ford E-Transit Custom

Na pace Forda E-Transita Custom zmieścisz od 5,8 do 9 metrów sześciennych ładunku. Maksymalna jego długość to 345 centymetrów, a masa to 1100 kilogramów. Auto ma też zdolność holowania przyczepy ważącej do 2000 kilogramów.

Ciekawostką jest też składana kierownica, która wchodzi w skład opcjonalnego pakietu Mobile Office. W razie potrzeby może ona służyć jako stolik do pracy.

Ford E-Transit Custom
Ford E-Transit Custom

Ford E-Transit jest dostępny w aż 22 wariantach. Ceny w Polsce startują od 223 570 zł (wideo)

Na nowego elektrycznego Forda musimy niestety jeszcze trochę poczekać. Jego produkcja, która odbędzie się w Turcji ruszy dopiero jesienią 2023 roku. Cennik Forda E-Transita Custom poznamy więc z pewnością za około 12 miesięcy.