Nowy Volkswagen Amarok (2022) oficjalnie. Pod maską 302-konny silnik 2.3 l z Focusa RS (wideo)

Nareszcie nadszedł długo wyczekiwany moment debiutu drugiej generacji Volkswagena Amaroka. Nowy niemiecki pickup powstał we współpracy z Fordem. Dzieli bowiem płytę podłogową z modelem Ranger.

Na szczęście nie widać tego mocno na zewnątrz i oba samochody różnią się od siebie dość znacznie. Nie będzie problemu z pomyleniem jednego z drugim na ulicy.

2022 Volkswagen Amarok
2022 Volkswagen Amarok

Nie pojedzie już Amarokiem w teren. Zrzucił go na glebę i zamontował 22-calowe koła (wideo)

Nowy Volkswagen Amarok wydłużył się o 96 milimetrów względem poprzednika. Mamy tu natomiast aż o 173 milimetry większy rozstaw osi, dzięki czemu pasażerowie otrzymają jeszcze przestronniejsze wnętrze.

Pickup jest w stanie pociągnąć przyczepę o masie do 3500 kilogramów, a ogólna ładowność wynosi od 1000 do 1160 kilogramów. Nawet na dachu jesteśmy w stanie udźwignąć 350 kilogramów, więc zamontowanie tam namiotu nie będzie problemem.

2022 Volkswagen Amarok
2022 Volkswagen Amarok

Wewnątrz uwagę przyciąga ogromny ekran dotykowy na środku deski rozdzielczej. Ma on przekątną 12 cali i obsługuje nowy system inforozrywki. Kierowca będzie wspomagany podczas jazdy aż przez 20 asystentów.

Zawitały też nowinki technologiczne, które nie były do tej pory dostępne w Amaroku. Mowa tutaj między innymi o reflektorach matrycowych LED czy zestawie głośników marki Harman Kardon.

2022 Volkswagen Amarok
2022 Volkswagen Amarok

Myślał, że swoją Hondzią Civic 1.8 Sport “zje każdego”. Ustawił go facet z Amaroka (wideo)

Napęd na wszystkie koła będzie oferowany w standardzie, ale w dwóch wersjach. Klient będzie mógł wybrać czy zależy mu na stałym systemie 4×4 czy woli mieć opcję elektronicznego wyboru napędu.

Ofertę silnikową otwiera 2.0 litrowa jednostka wysokoprężna. Będzie ona dostępna w wariantach o mocy 170 i 209 koni mechanicznych. Mocniejszą opcją jest silnik 3.0 V6 generujący 250 koni mechanicznych (lub 241, w zależności od rynku).

2022 Volkswagen Amarok
2022 Volkswagen Amarok

Najszybszy Volkswagen Amarok skrywa pod maską 2.3 litrową jednostkę benzynową. Silnik EcoBoost daje kierowcy do dyspozycji 302 konie mechaniczne.

Silniki o mocy powyżej 200 koni mechanicznych standardowo łączone są z 10-stopniową przekładnią automatyczną. Słabsze jednostki będą wyposażone w manualną skrzynię, ale z opcją dokupienia automatu.

2022 Volkswagen Amarok
2022 Volkswagen Amarok

Volkswagen przewidział pięć wersji wyposażenia. Ofertę otwiera Amarok, a za nim mamy wariant Life oraz Style. Na szczycie listy znajdują się modele PanAmericana oraz Aventura.

Ale odwalił manianę! Najechał Amarokiem na drzewo, podwozie Volkswagena płakało (wideo)

Polskiego cennika jeszcze niestety nie znamy, ale zostanie on podany już wkrótce. Seryjna produkcja w zakładach w RPA ruszy już we wrześniu 2022 roku.