Audi chce przetworzyć szkło z powypadkowych aut w nowe szyby do SUV-a Q4 e-tron (wideo)

Obecnie najbardziej gorącym tematem w motoryzacji jest zdecydowanie ekologia, odnawialne źródła energii i recykling. Audi ruszyło niedawno z pilotażowym programem dotyczącym odzysku szyb samochodowych.

Każdego dnia na całym świecie uszkodzeniom ulega mnóstwo aut. Bardzo często cierpią też szklane powierzchnie montowane w pojazdach.

Audi Q4 Sportback e-tron 50 quattro. Niemiecki elektryk przejedzie ponad 400 km i ma 299 KM

Audi będzie teraz próbowało przetworzyć zniszczone szyby na zupełnie nowe. Mają być one w przyszłości wykorzystywane w produkcji modelu Q4 e-tron.

Póki co jest to program pilotażowy, co oznacza, że do wdrożenia go do seryjnej produkcji jeszcze trochę minie. Audi, wraz z Reiling, Saint-Gobain Glass i Saint-Gobain Sekurit, będzie prowadziło badania.

Producent musi być pewny, że recykling szyb jest opłacalny, proces jest niezawodny i że produkt finalny ma odpowiednią jakość. Trzymamy kciuki za powodzenie.

Fani bardzo długo na to czekali. CEO grupy VAG zapowiada wejście Porsche i Audi do Formuły 1

W skrócie wygląda to tak, że potłuczone szkło jest rozdrabniane, usuwane są z niego wszelkie zanieczyszczenia takie jak klej. Kruszywo to jest następnie topione i tworzy się z tego taflę szkła.