8.0 l W16 wjechało na hamownię. Bugatti Chiron Super Sport mocniejszy niż zakładano (wideo)

Marki Bugatti przedstawiać nikomu chyba nie trzeba. To producent jednych z najbardziej ekscytujących samochodów na tej planecie. Chiron Super Sport jest doskonałym przykładem.

To wyjątkowa odmiana Chirona, dzięki której udało się ustanowić rekord prędkości maksymalnej. Stosując kilka modyfikacji w standardowym modelu udało się osiągnąć 490,484 km/h.

Bugatti Chiron Super Sport
Bugatti Chiron Super Sport

Bugatti oszukało go po raz kolejny. Tym razem Chiron Super Sport okazał się… szybszy (wideo)

Zmiany to między innymi dłuższe o 25 centymetrów nadwozie, oraz wyższa moc 8.0 litrowego silnika W16. Producent deklarował, że poczwórnie doładowana jednostka napędowa generuje 1600 koni mechanicznych.

Teraz postanowiono to sprawdzić odwiedzając hamownię. Znalezienie urządzenia, które będzie w stanie zmierzyć tak mocny samochód nie było łatwe. Na szczęście w końcu się to udało.

Bugatti Chiron Super Sport 300
Bugatti Chiron Super Sport 300

Wynik pomiaru przerósł oczekiwania nawet inżynierów Bugatti. Oficjalnie udało się osiągnąć moc 1618 koni mechanicznych oraz 1665 niutonometrów momentu obrotowego.

Produkcję wariantu Super Sport ograniczono do 30 egzemplarzy. Każdy z klientów musiał zapłacić za niego co najmniej 14 850 000 złotych. Była to cena jeszcze bez żadnych podatków.

Bugatti Chiron Super Sport
Bugatti Chiron Super Sport

Bugatti Chiron Super Sport przyspiesza do 400 km/h w pół minuty. Kosztuje ponad 14 baniek

Wersja seryjna nie będzie jednak w stanie rozpędzić się do rekordowej prędkości. Ze względów bezpieczeństwa zastosowano elektroniczny limiter na wartości 440 km/h. Sprint do 100 km/h zajmuje natomiast 2,4 sekundy, a od 0 do 200 km/h rozpędzisz się w 5,8 sekundy.