Mercedes może być dumny. Ich auto elektryczne przejechało ponad 1000 km

Na początku 2022 roku, podczas targów CES w Las Vegas, Mercedes-Benz zaprezentował model Vision EQXX. To niewielkich rozmiarów auto elektryczne, które miało być w stanie przejechać 1000 kilometrów na jednym ładowaniu.

Teraz Niemcy udowodnili, że to faktycznie możliwe. Zabrali niedawno EQXX na podróż po Europie, podczas której udało się pokonać 1008 kilometrów bez korzystania z ładowarek.

Mercedes-Benz Vision EQXX
Mercedes-Benz Vision EQXX

Mercedes Vision EQXX. Ma panele słoneczne na dachu i ekran o przekątnej 47,5 cala (wideo)

Trasa rozpoczęła się pod Stuttgartem, w fabryce Mercedesa w Sindelfingen. Po pokonaniu szwajcarskich Alp i północnych Włoch dojechano do mety we Francuskim Cassis.

Co ciekawe, po dotarciu do miejsca docelowego auto nadal miało w akumulatorach 15% energii, a komputer pokładowy wskazywał zasięg 140 kilometrów. Rewelacyjny wynik.

Mercedes-Benz Vision EQXX
Mercedes-Benz Vision EQXX

Podróż trwała 12 godzin i 2 minuty, z czego sama jazda to 11 godzin i 32 minuty. Średnie zużycie energii elektrycznej wyniosło 8,7 kWh/100 km. Temperatury powietrza wahały się między 3 a 18 stopniami Celsjusza.

Mercedesem EQXX nie jechano jakoś przesadnie oszczędnie. Na niemieckich autostradach trzymano prędkość 140 km/h, a średnia wartość z całej podróży to 87,4 km/h.

Mercedes-Benz Vision EQXX
Mercedes-Benz Vision EQXX

Samochód ten wyposażony jest w akumulatory o pojemności 100 kWh oraz silnik elektryczny o mocy 245 koni mechanicznych. Napędza on tylną oś, ale niestety Mercedes nie pochwalił się osiągami.

Elektryczny Mercedes EQS SUV zadebiutuje 19 kwietnia. Będzie oferował do 600 km zasięgu

Tak czy siak, nie one są tutaj najważniejsze. Niemcy cieszą się z wyniku, który udało się osiągnąć. Daje to nam świetne perspektywy na podróżowanie elektrycznymi samochodami w przyszłości. Taki zasięg to już coś!