Mercedes EQS SUV (2023) oficjalnie. 7-osobowy elektryk przejedzie do 660 kilometrów (wideo)

Zgodnie z zapowiedziami dzisiaj Mercedes-Benz przygotował dla nas premierę flagowego elektrycznego SUV-a. Model nazwany po prostu EQS SUV uzupełnia bezemisyjną ofertę producenta ze Stuttgartu.

Stylistyka nie jest dla nas żadną niespodzianką. Jest to coś w rodzaju znanego nam dobrze EQC w nieco większym rozmiarze. Oczywiście znajdziemy kilka różnic, ale są one kosmetyczne.

Mercedes-Benz EQS SUV
Mercedes-Benz EQS SUV

Pokonaliśmy ponad 1000 km elektrycznym BMW iX xDrive40. “Nie oceniaj książki po okładce”

Mercedes EQS SUV ma konkurować między innymi z BMW iX, ale jest od niego minimalnie dłuższy i wyższy. Wewnątrz znajdziesz natomiast miejsce nawet dla siedmiu osób. Opcjonalnie dostępny jest bowiem trzeci rząd siedzeń.

W 7-osobowej wersji bagażnik pomieści 200 litrów, a składając trzeci rząd siedzeń pojemność ta rośnie do 880 litrów. Możemy też oczywiście złożyć fotele w drugim rzędzie, co powiększy możliwości ładunkowe do aż 2100 litrów.

Mercedes-Benz EQS SUV
Mercedes-Benz EQS SUV
Mercedes-Benz EQS SUV
Mercedes-Benz EQS SUV

Fotele w drugim rzędzie można elektrycznie przesuwać w zakresie 13 centymetrów. W zależności od ich ustawienia możesz zyskać więcej przestrzeni na nogi lub zwiększyć pojemność bagażnika.

Mercedes EQS SUV dostępny będzie w trzech wariantach napędowych. Bazowy EQS SUV 450+ posiada napęd na tylną oś, 355 koni mechanicznych i 568 niutonometrów momentu obrotowego.

Mercedes-Benz EQS SUV
Mercedes-Benz EQS SUV

Następny w gamie jest EQS SUV 450 4MATIC, w którym mamy tę samą moc, ale już 800 niutonometrów momentu obrotowego. Na szczycie oferty króluje EQS SUV 580 4MATIC+ z dwoma silnikami generującymi 536 koni mechanicznych i 858 niutonometrów.

Największym zasięgiem charakteryzuje się bazowa wersja, która ma przejechać między 536 a 660 kilometrów na jednym ładowaniu. Pozostałe warianty pokonają między 507 a 613 kilometrów. Niestety Mercedes nie pochwalił się pojemnością akumulatorów.

Mercedes-Benz EQS SUV
Mercedes-Benz EQS SUV

Wiemy jedynie, że można je ładować z mocą do 200 kW, dzięki czemu wzrost poziomu naładowania wzrasta z 10 do 80 procent w zaledwie 31 minut. Podpinając samochód do zwykłego gniazdka poczekasz na uzupełnienie baterii ponad 11 godzin.

Kosmiczny “dźwięk silnika” w Mercedesie EQS. Nie każdemu przypadnie to do gustu (wideo)

Mercedes-Benz EQS SUV będzie produkowany w amerykańskiej fabryce w Tuscaloosa. To właśnie Amerykanie jako pierwsi będą mogli przejechać się tym autem, jeszcze pod koniec lata 2022. Do Europy pierwsze egzemplarze zjadą jeszcze przed końcem roku. Cenniki powinny się ukazać już wkrótce.