Ford testuje inteligentną sygnalizację świetlną. Zielone dla pojazdów uprzywilejowanych (wideo)

Inteligentne systemy sygnalizacji świetlnej mogą się już wkrótce pojawić na naszych drogach. Niedawno Ford sprawdzał taki układ na kilku niemieckich drogach.

Jedną z jego funkcji miała być zmiana świateł na zielone w celu ułatwienia przejazdu samochodom uprzywilejowanym. Nadajnik umieszczony w karetce pogotowia, straży pożarnej czy radiowozie wysyłał sygnał do najbliższego skrzyżowania.

Kierowca karetki przesadził? Uprzywilejowanie nie zapewnia mu nieśmiertelności (wideo)

Z kolejnej opcji mogliby skorzystać użytkownicy zwykłych samochodów. Sprawdzając ile czasu zostało do włączenia zielonego światła, tempomat adaptacyjny zmienia prędkość przejazdu aby skorzystać z tak zwanej „zielonej fali”.

Samochód może też odpowiednio wcześniej zwolnić, aby uniknąć ostrego hamowania po zauważeniu, że światło zmienia się na czerwone. To wszystko ma na celu rozładowanie ruchu w miastach i zmniejszenie korków.

Przebiegli przed karetką na sygnale, bo przecież mają zielone. “Ciężko sekundę poczekać” (wideo)

System C-V2X (Cellular Vehicle-to-Everything) to „ujednolicona platforma komunikująca pojazdy z infrastrukturą drogową, z innymi pojazdami i innymi użytkownikami dróg”. Mamy nadzieję, że wkrótce znajdzie ona szerokie zastosowanie.