Alfa Romeo Tonale (2022) oficjalnie. 275-konny PHEV zmiecie niemieckich rywali w pył? (wideo)

Nareszcie, po trzech latach od prezentacji koncepcyjnego modelu, Alfa Romeo odkryła karty i wprowadza na rynek zupełnie nowy model Tonale. SUV ma konkurować z autami takimi jak BMW X1, Audi Q3 czy Mercedes-Benz GLA.

Tonale mierzy 453 centymetry długości, 184 centymetry szerokości oraz 160 centymetrów wysokości. Mamy więc do czynienia z nieco dłuższym autem niż konkurencja, co z pewnością przekłada się na ilość miejsca wewnątrz.

2023 Alfa Romeo Tonale
2023 Alfa Romeo Tonale tył

Wsiadając do środka od razu zauważysz 12,3-calowy ekran wirtualnego kokpitu oraz 10,25-calowy wyświetlacz systemu inforozrywki z nowym systemem obsługującym łączność 4G i aktualizacje over-the-air. Łączna ich powierzchnia jest większa niż u jakiegokolwiek z rywali.

Kierowca Alfy Romeo Tonale ma do dyspozycji jazdę autonomiczną na poziomie drugim. Oznacza to, że będzie mógł skorzystać z aktywnego tempomatu, asystenta utrzymania pasa ruchu oraz asystenta jazdy w korku.

2023 Alfa Romeo Tonale
2023 Alfa Romeo Tonale wnętrze
2023 Alfa Romeo Tonale
2023 Alfa Romeo Tonale wnętrze

Do tego mamy system automatycznego hamowania awaryjnego, kontrolę zmęczenia kierowcy i układ monitorujący obszar martwego pola. Podczas manewrowania pomoże nam układ kamer 360.

Alfa Romeo Tonale to pierwszy samochód na świecie, wykorzystujący technologię NFT do zapisywania informacji o stanie samochodu. Dzięki elektronicznemu tokenowi, który nie może być modyfikowany, podczas odsprzedaży auta potencjalny nabywca będzie mógł sprawdzić historię pojazdu.

Pod maskę Tonale trafiają napędy z 48-woltowym układem miękkiej hybrydy oraz hybrydy typu plug-in. Ten pierwszy wariant opiera się na turbodoładowanym, 4-cylindrowym, 1.5-litrowym silniku benzynowym i może oferować 130 lub 160 koni mechanicznych.

2023 Alfa Romeo Tonale
2023 Alfa Romeo Tonale tył

Dla wielbicieli osiągów Alfa Romeo przygotowała wersję Plug-In Hybrid z napędem na wszystkie koła. Korzysta ona z 1.3 litrowego silnika benzynowego i jednostki elektrycznej napędzającej tylną oś. Łączna moc zestawu to 275 koni mechanicznych, co pozwala na przyspieszenie do 100 km/h w 6.2 sekundy.

W takim samochodzie mamy baterię o pojemności 15,5 kWh, która ma zapewnić do 60 kilometrów bezemisyjnego zasięgu na trasie oraz do 80 kilometrów w mieście. Ładowanie do pełna może trwać tylko 2,5 godziny.

Alfa Romeo Tonale będzie dostępna w dwóch poziomach wyposażenia: Super i Ti. Pierwszy z nich można rozszerzyć o pakiet Sprint, drugi natomiast o pakiet Veloce.

2023 Alfa Romeo Tonale
2023 Alfa Romeo Tonale przód

Salony Alfy Romeo zaczną przyjmować zamówienia na Tonale w kwietniu. Klienci będą mieli możliwość wyboru wersji EDIZIONE SPECIALE, która będzie się wyróżniała specjalnym wyposażeniem. Polski cennik powinniśmy poznać już wkrótce.