W Jesko drzemie potwór. To najlepiej wkręcający się na obroty seryjny silnik na świecie (wideo)

Najnowsze dziecko szwedzkiej marki Koenigsegg zaskakuje coraz bardziej. Model Jesko to prawdziwy majstersztyk inżynierii, który skrywa pod nadwoziem mnóstwo zaskakujących technologii.

Jednostka napędowa V8 o pojemności 5.0 litrów z dwiema turbosprężarkami generuje 1297 koni mechanicznych na standardowym paliwie, oraz 1599 koni mechanicznych na paliwie E85.

Christian von Koenigsegg prezentuje Jesko w wersji Attack. 1600 KM i 531 km/h (wideo)

Kosztujące ponad 2,8 miliona euro auto jest w stanie rozpędzić się do 480 km/h, a w specjalnej wersji Absolut, aż do 530 km/h. Na świecie będzie jeździło 125 egzemplarzy, podobno wszystkie już sprzedano.

Teraz Christian von Koenigsegg, założyciel marki, pochwalił się kolejnym rekordem Jesko. Jego silnik jest najszybciej wkręcającą się na obroty jednostką seryjnie produkowaną.

Krótki test potwierdził, że po wciśnięciu gazu do dechy obroty wzrosły do 7800 w czasie zaledwie 213 milisekund. W szczytowym momencie silnik ten mógłby w przeciągu sekundy zwiększyć obroty aż o 46 000.

Czekał na to auto ponad dwa lata. W końcu Koenigsegg Regera stanął w jego garażu (wideo)

Oczywiście do tylu aż nie jest w stanie się kręcić, gdyż podczas jazdy limiter ustawiono na 8 500 obrotów na minutę, ale zdecydowanie robi to ogromne wrażenie.