Paliwo prawie po 7 złotych? Hybrydowy SUV Renault Arkana pali poniżej 5 l na 100 km (wideo)

Sytuacja na światowym rynku nie jest zbyt wesoła. Odczuwamy to również my, szarzy obywatele, chociażby podczas wizyty samochodem na stacji benzynowej. Ceny paliw szybują w górę. Litr bezołowiowej potrafi kosztować już ponad 6 złotych, a zdarzało się, że benzyna 98 osiągała nawet 7 złotych.

W takich momentach docenisz samochód z napędem hybrydowym, który zadowoli się jak najmniejszą ilością paliwa. Na naszym parkingu redakcyjnym cały czas gościmy Renault Arkanę, który mimo swoich sporych rozmiarów nie zrujnuje Twojego portfela podczas tankowania.

Ten SUV Coupe nie pozwoli Ci na stres. Renault Arkana ma ogromny prześwit. Ceny od 111 900 zł

Warto przypomnieć, że pod maską naszego egzemplarza pracuje 1.6 litrowa jednostka benzynowa, której cztery cylindry produkują moc 94 koni mechanicznych. Wspomaga ją napęd elektryczny, generujący dodatkowe 69 koni mechanicznych. Łącznie otrzymujemy zatem do dyspozycji 143 konie mechaniczne i 353 niutonometry momentu obrotowego.

Taki zestaw zapewnia wystarczające osiągi, które pozwalają na sprawne poruszanie się po mieście, a także w trasie. Czas przyspieszenia do 100 km/h wynosi 10,8 sekundy, ale przecież nie to jest najważniejsze w tego typu samochodzie. Dużo większe wrażenie robi jego średnie spalanie.

Przejechanie 100 kilometrów w trasie aktualnie będzie Cię kosztowało około 30 złotych. Średnie spalanie przy prędkości 120 km/h wynosi bowiem niecałe 5 litrów benzyny. Nawet przy cenie litra paliwa, oscylującej obecnie wokół 6 złotych nie odczujemy tego aż tak mocno.

Renault Arkana na myjni bezdotykowej
Test długodystansowy Renault Arkana – wizyta na myjni bezdotykowej, fot. motofilm.pl

Dzięki układowi hybrydowemu, wjechanie do miasta nie spowoduje drastycznego wzrostu poziomu spalania. Nam udało się zejść do wartości 5.5 litra na 100 kilometrów. Dzieje się tak przede wszystkim dzięki stosunkowo niewielkiemu akumulatorowi, który pozwala na przejechanie znacznego dystansu bezszelestnie, w trybie w pełni elektrycznym.

Dodatkowym atutem jest bak o takiej samej pojemności, jak w wariantach z czysto spalinowym napędem. Mamy do dyspozycji aż 50 litrów, więc nasza Arkana E-Tech przejedzie na jednym tankowaniu spokojnie ponad 1000 kilometrów. Nam, przez ostatnie dwa miesiące, udało się pokonać już 7000 kilometrów i niezbyt często odwiedzamy stację.

Łącząc to ze stosunkowo niską ceną zakupu i atrakcyjnymi warunkami finansowania, nowe Renault Arkana E-Tech wydaje się być idealnym wyborem na aktualne, trudne czasy. Za 130 900 złotych otrzymujesz bardzo atrakcyjny wizualnie, wygodny i oszczędny SUV ze sporym prześwitem, który zapewni komfort w poruszaniu się po mieście i nie tylko.

Już wkrótce wybierzemy się naszym egzemplarzem za miasto, gdzie sprawdzimy jak hybrydowe Renault radzi sobie na nieco gorszej nawierzchni. Mamy nadzieję, że wspomniany wyżej prześwit, który wynosi 20 centymetrów, nie będzie dla niej problemem pokonanie bardziej wymagającej trasy.