Przy kontroli zgasił policjanta jednym ruchem. To rozwiązanie istnieje w Lambo od 50 lat (wideo)

Historia podnoszonych do góry drzwi w samochodach osobowych, nazywanych profesjonalnie nożycowymi (ang. scissor doors), sięga roku 1968.

Właśnie wtedy Marcello Gandini, pracownik włoskiego domu projektowego Bertone, po raz pierwszy pokazał tego typu rozwiązanie na aucie koncepcyjnym. Była to Alfa Romeo Carabo.

Rozebrane Lamborghini Countach pozwoli Ci na zakup Aventadora. Wystarczy, że je złożysz

Kilka lat później, bo w 1974, drzwi nożycowe pojawiły się w pierwszym produkcyjnym samochodzie, jakim okazało się Lamborghini Countach. Koncept zaprezentowano już w 1971, za jego projekt również odpowiada Marcello Gandini.

2022 Lamborghini Countach LPI 800-4
2022 Lamborghini Countach LPI 800-4

Dzisiaj takie zawiasy możesz kupić jako akcesorium tuningowe nawet do Fiata Punto czy Volkswagena Golfa. Aktualnie na rynku samochodów seryjnych znajdziesz je między innymi w Lamborghini Aventador, czy a jeszcze bardziej skomplikowany system pojawił się we wszystkich Koenigseggach.

Tego typu rozwiązanie niesie za sobą sporo zalet, takich jak chociażby możliwość parkowania w ciasnych miejscach, manewrowanie autem przy otwartych drzwiach, czy oczywiście aspekt stylistyczny.

Lamborghini Aventador zatrzymany do kontroli. Policjantom chodziło tylko o jedno (wideo)

Niestety są też wady. Jedną z nich, w bardzo zabawny sposób zaprezentowano w serialu komediowym Reno 911, którego fragment załączamy do artykułu.