Oto Aston Martin Valkyrie Spider. 11,5 tysiąca obrotów przy 330 km/h bez dachu

Zapowiadany od kilku dni nowy wariant Aston Martina Valkyrie właśnie ujrzał światło dzienne. Tak jak przypuszczano, jest to wersja z otwartym dachem. To najszybszy i najbardziej ekstremalny model brytyjskiego producenta, w którym kierowca może poczuć wiatr we włosach. Wystarczy tylko zdjąć karbonowo-szklane panele umieszczone nad głowami. W odróżnieniu do standardowego Valkyrie zmieniono oczywiście sposób otwierania drzwi.

2023 Aston Martin Valkyrie Spider
2023 Aston Martin Valkyrie Spider

Auto jest minimalnie cięższe od wersji coupe, choć Aston nie pochwalił się dokładnymi liczbami. Zastosowano też kilka poprawek aerodynamicznych, związanych z otwartą konstrukcją nadwozia.

Valkyrie Spyder napędzane jest dokładnie tym samym zestawem silnikowym co wersja zamknięta. Kierowca wciąż ma do dyspozycji 6.5 litrową jednostkę V12 oraz silnik elektryczny. Wspólnie generują one 1 150 koni mechanicznych oraz 900 niutonometrów.

2023 Aston Martin Valkyrie Spider
2023 Aston Martin Valkyrie Spider

W zależności od tego, czy będziesz jechał z otwartym, czy z zamkniętym dachem, prędkość maksymalna wyniesie 330 km/h lub 350 km/h. To wszystko przy akompaniamencie kręcącej się do 11 500 obrotów na minutę jednostki 12-cylindrowej. Wrażenia akustyczne podczas jazdy bez dachu muszą zwalać z nóg.

Aston Martin Valkyrie Spider ma powstać w liczbie 85 egzemplarzy. Pierwsi klienci podobno otrzymają swoje auta w drugiej połowie 2022 roku. Być może znajdą się osoby, które otrzymają dwa Astony na raz, ponieważ dostawy wersji zamkniętej nadal się nie rozpoczęły.

2023 Aston Martin Valkyrie Spider
2023 Aston Martin Valkyrie Spider

Samochód będzie można zamówić z kierownicą zamontowaną po prawej lub po lewej stronie. Nie znamy dokładnej ceny, ale w przypadku wersji coupe koszt alokacji na produkcję wynosił podobno 2 310 000 funtów, czyli około 12,5 miliona złotych.