Nie pojedziesz w tym mieście szybciej niż 30 km/h. Władze chcą wyciszyć i oczyścić otoczenie

Od 30 sierpnia 2021 roku, władze jednej z największych stolic w Europie, wprowadziły ograniczenie prędkości do 30 km/h na zdecydowanej większości miejskich ulic.

Według władz, ma to zapewnić oczyszczenie powietrza, zwiększenie bezpieczeństwa, zapobiec zwiększeniu globalnego ocieplenia, a nawet wyciszyć okolicę.

Mowa tym razem o Paryżu. Od teraz, wjeżdżając do miasta, musisz częściej spoglądać na swój prędkościomierz. Przekroczenie 30 km/h będzie się wiązało z bolesnym mandatem, oraz dwoma punktami karnymi.

Bugatti Veyron L'or Blanc i LaFerrari, kolizja w Paryżu
Bugatti Veyron L’or Blanc i LaFerrari, kolizja w Paryżu

Wyjątkami od nowych ograniczeń jest między innymi obwodnica miejska oraz Pola Elizejskie. Francuska stolica nie jest pierwszym miastem, które zostało w ten sposób ograniczone.

Do tej pory wprowadzono takie limity już w około 200 tamtejszych miejscowościach. Następnym w kolejce jest wielki Lyon, gdzie zwolnimy już w 2022 roku. Podobnie sprawa ma się na przykład w Londynie, wielu miastach Hiszpanii, czy Holandii.

W prawdzie wakacje już się kończą, ale jesienią również podróżujemy po Europie. Warto zatem wcześniej się upewnić na temat ograniczeń prędkości w mieście, do którego się wybieramy.