Polak wjechał Dacią z silnikiem 1.0 na niemiecką autostradę. Wycisnął z niej wszystko (wideo)

Kilka dni temu Dacia zaprezentowała odświeżonego Dustera drugiej generacji. Jedną z ważniejszych nowości jest opcjonalna dwusprzęgłowa automatyczna skrzynia biegów.

Być może niewielu z Was wie, ale decydując się na tego budżetowego crossovera możesz w salonie poprosić o wersję z seryjnie zamontowanym wtryskiem gazu LPG.

Dacia Duster (2022) po liftingu oficjalnie. Zmiany nie tylko wizualne, jest nowa skrzynia biegów

Tego rodzaju 'hybryda’ bazuje na 1.0 litrowym silniku benzynowym TCe, który generuje 101 koni mechanicznych oraz 170 niutonometrów momentu obrotowego.

2022 Dacia Duster
2022 Dacia Duster tył

Według producenta średnie spalanie gazu w cyklu mieszanym nie powinno przekroczyć 7 litrów na 100 kilometrów. Jeśli chodzi o silnik benzynowy, tutaj Dacia deklaruje apetyt w wysokości 5,5 litra na 100 kilometrów.

Mając do dyspozycji 50-litrowy zbiornik na paliwo oraz 33,6-litrową butlę na gaz możemy więc liczyć na teoretyczny zasięg w okolicach 1400 kilometrów.

Dacia Duster po tuningu? Prior Design posadził rumuńskiego SUV-a na 20-calowych kołach

A jak z osiągami tej jednostki? Według producenta przyspieszenie do 100 km/h zajmuje mu około 14 sekund, a prędkość maksymalna to 172 km/h. Właściciel jednego z kanałów na YouTube postanowił na niemieckiej autostradzie bez ograniczeń sprawdzić tę drugą wartość. Zobacz jak mu poszło.