Nie potrafimy zbudować jeżdżącego samochodu. Słowacy stworzyli taki, który nawet lata (wideo)

Latające samochody to wizja przyszłości z filmów science fiction, na którą czekamy od dawna. Być może właśnie nadszedł kluczowy moment w zrealizowaniu tego marzenia.

Słowacka firma Klein Vision od kilku lat pracuje nad swoim projektem nazwanym AirCar. Jak sama nazwa wskazuje, ma to być samochód, który jest w stanie latać.

Kilka dni temu nasi sąsiedzi osiągnęli sukces, wykonali swoim „samochodolotem” pierwszy lot międzymiastowy. Udało się wykonać 35-minutowy lot startując na lotnisku w miejscowości Nitra i lądując w Bratysławie.

Klein Vision AirCar
Klein Vision AirCar

AirCar posiada aktualnie dwa prototypy. Jeden z nich napędzany jest 160-konnym silnikiem produkcji BMW. Maksymalna wysokość jaką udało się uzyskać to 2 500 metrów, osiągnięto prędkość przelotową 190 km/h.

Drugi jest nieco mocniejszy, posiada silnik o mocy 300 koni mechanicznych. W tym przypadku przewiduje się, że zasięg będzie wynosił 1000 kilometrów, a pilot będzie w stanie osiągnąć aż 300 km/h.

Gorąco trzymamy kciuki za słowacki projekt. Są oni doskonałym przykładem na to, że należy zacząć działać, a nie tylko siedzieć przy biurku i teoretyzować. Brawo.