Nie potrafimy zbudować jeżdżącego samochodu. Słowacy stworzyli taki, który nawet lata (wideo)

Latające samochody to wizja przyszłości z filmów science fiction, na którą czekamy od dawna. Być może właśnie nadszedł kluczowy moment w zrealizowaniu tego marzenia.

Słowacka firma Klein Vision od kilku lat pracuje nad swoim projektem nazwanym AirCar. Jak sama nazwa wskazuje, ma to być samochód, który jest w stanie latać.

Zaskoczenie dla kierowców na A1. Prawy pas był blokowany przez… samolot (wideo)

Kilka dni temu nasi sąsiedzi osiągnęli sukces, wykonali swoim „samochodolotem” pierwszy lot międzymiastowy. Udało się wykonać 35-minutowy lot startując na lotnisku w miejscowości Nitra i lądując w Bratysławie.

Klein Vision AirCar
Klein Vision AirCar

AirCar posiada aktualnie dwa prototypy. Jeden z nich napędzany jest 160-konnym silnikiem produkcji BMW. Maksymalna wysokość jaką udało się uzyskać to 2 500 metrów, osiągnięto prędkość przelotową 190 km/h.

Awaryjne lądowanie na skrzyżowaniu. Kierowcy jeszcze nigdy czegoś takiego nie widzieli (wideo)

Drugi jest nieco mocniejszy, posiada silnik o mocy 300 koni mechanicznych. W tym przypadku przewiduje się, że zasięg będzie wynosił 1000 kilometrów, a pilot będzie w stanie osiągnąć aż 300 km/h.

Gorąco trzymamy kciuki za słowacki projekt. Są oni doskonałym przykładem na to, że należy zacząć działać, a nie tylko siedzieć przy biurku i teoretyzować. Brawo.