Premiera BMW XM w 2022 roku. Będzie hybrydą o mocy około 750 KM i zasięgiem 100 km

Jak doskonale wiesz, BMW aktualnie w swojej ofercie nie posiada żadnego ekskluzywnego modelu dostępnego tylko z literką M w nazwie, tak jak kiedyś BMW M1.

Zarówno Mercedes-AMG jak i Audi posiadają tego typu samochody. Nawet sportowy oddział SEATa, który stał się osobną marką, stworzył od podstaw model Formentor.

Nie możesz się doczekać BMW X7 M? Tuner Dahler ze Szwajcarii ma coś dla Ciebie (wideo)

2023 BMW XM
2023 BMW XM fot. @joelre98

Według plotek z BMWBLOG bawarski producent nadrobi te zaległości już w przyszłym roku. W grudniu 2022 ma ruszyć produkcja ekskluzywnego modelu M, który będzie… SUVem.

Widzieliśmy już testowane na Nurburgringu prototypy auta większego od modelu X7, z czterema końcówkami układu wydechowego. Początkowo twierdzono, że BMW pracuje nad odmianą Coupe największego SUVa marki.

Plotki głoszą, że auto będzie nosiło jednak inną nazwę, i to taką, którą znamy już z historii motoryzacji. Najmocniejsze BMW w ofercie oznaczone będzie literkami XM.

Tego typu nazwę wykorzystywał już Citroen w modelu produkowanym w latach 1989-2000. Z pewnością nie raz widziałeś tego wygodnego liftbacka z pneumatycznym zawieszeniem.

1991 Citroen XM
1991 Citroen XM

Wracając do XM spod znaczka BMW, pod maską ma się pojawić 4.4 litrowa jednostka V8 znana między innymi z M5, jednak tym razem zostanie ona zelektryfikowana.

Jadąc BMW M5 z przyczepą w drodze nad morze złoił skórę dzieciakowi w VW Golfie GTI (wideo)

Hybrydowy napęd ma oferować około 750 koni mechanicznych i być najmocniejszym oferowanym BMW. Umieszczone w podłodze baterie mają pozwolić na bezemisyjne przejechanie nawet 100 kilometrów.

Podejrzewa się, że za w pełni wyposażone BMW XM trzeba będzie zapłacić co najmniej 180 tysięcy euro, czyli ponad 800 tysięcy złotych.