Hit czy kit? Audi RS6 na radykalnie obniżonym zawieszeniu i z 23-calowymi felgami (wideo)

Czy mamy tutaj jakichś miłośników tuningu i radykalnie obniżonych samochodów? Jeśli tak, to mamy dla Was coś specjalnego. Firma Vossen, zajmująca się produkcją felg, pochwaliła się bardzo przyjemnym dla oka nagraniem.

Widzimy na nim dwa egzemplarze najnowszego wcielenia Audi RS6 C8. 600-konny silnik V8 o pojemności 4.0 litrów czyni z niego prawdziwego potwora potrafiącego rozpędzić się do 100 km/h w 3,6 sekundy.

Cwaniak z RS6 wystartował do niewłaściwego Skodziarza. Myślał, że to pestka (wideo)

Czy jednak tego typu modyfikacje nie ograniczają jego funkcjonalności? Zastosowanie zawieszenia pneumatycznego z pełną regulacją, oraz zamontowanie 22- albo nawet 23-calowych sprawia, że na każdą dziurę trzeba jeszcze bardziej uważać.

Jeśli jednak siedzisz trochę w świecie tuningowym, to wiesz doskonale, że na świecie jest wielu miłośników tego typu modyfikacji i przerabiają oni nawet najdroższe samochody na świecie.

Quattro w Audi RS6 pozwoliło na lepszy start, ale Mercedes-AMG E63 S się nie poddał (wideo)

Nie brakuje radykalnie obniżonych Ferrari czy Lamborghini. Zastosowanie w nich zawieszenia pneumatycznego zbudowanego na wysokiej jakości komponentach nie odejmuje im praktycznie nic z ich naturalnych właściwości sprawnego pokonywania ostrych zakrętów.