Elektryczne ciężarówki nadchodzą. Mercedes-Benz eActros ma nawet 400 km zasięgu

Napędy elektryczne powoli trafiają również do profesjonalistów korzystających na co dzień z samochodów. Niedawno Opel pokazał nam bezemisyjne Movano, a dzisiaj przyszła pora na pierwszą zasilaną prądem ciężarówkę Mercedesa.

Mercedes-Benz eActros jest pierwszym krokiem marki przed wprowadzeniem do oferty elektrycznego ciągnika siodłowego. Wymiana spalinowych ciężarówek, które codziennie zanieczyszczają środowisko mocnymi silnikami diesla powinna pozytywnie wpłynąć na klimat.

Model eActros napędzany jest silnikami elektrycznymi zamontowanymi na tylnej osi. Łącznie produkują one 449 koni mechanicznych i są połączone z 2-biegową skrzynią.

Pod skrzynią ładunkową można umieścić trzy lub cztery baterie o pojemności 105 kWh. W najlepszym wypadku zasięg na jednym ładowaniu to aż 400 kilometrów. Podpinając ciężarówkę do ładowarki 400A DC jesteś w stanie naładować ją od 20 do 80 procent w nieco ponad godzinę.

2022 Mercedes-Benz eActros
2022 Mercedes-Benz eActros

Na pokładzie znajdziesz mnóstwo najnowszych technologii, również tych związanych z bezpieczeństwem. Systemy automatycznego hamowania, kamery cofania i najnowszy infotainment ułatwią pracę wielu kierowcom.

Pierwsze egzemplarze Mercedesa eActrosa mają zjechać z linii produkcyjnej Wörth am Rhein już jesienią tego roku. Cennik nie został jeszcze opublikowany.