10-cylindrowy silnik BMW na przelotowym wydechu. Czy znasz lepszy dźwięk? (wideo)

BMW M6 e63 powoli staje się legendą. W czasie premiery większość osób sceptycznie podchodziła do zupełnie nowej stylistyki marki. Tak jak zresztą teraz bywa w przypadku nowego BMW M4.

Dzisiaj jednak z czasem auto się zdążyło na dobre zadomowić w umysłach wszystkich fanów motoryzacji. Szczególnie dzięki wspaniałemu silnikowi, który kryje się pod maską M6.

BMW M5 tak głośne, że aż przerażające: łańcuchy ledwo go utrzymały, co za potwór (wideo)

Mamy tam 5.0 litrową jednostkę V10, która w zależności od trybu jazdy, generuje 400 lub 507 koni mechanicznych. Najczęściej spotyka się egzemplarze ze zautomatyzowaną przekładnią SMG, jednak na rynku amerykańskim sprzedawano je też z manualem.

10-cylindrowy silnik, pomimo kilku swoich wad i dosyć wysokiej awaryjności, potrafi odwdzięczyć się niesamowitym dźwiękiem, który wydobywa się z czterech końcówek układu wydechowego.

Niemieckie szybkie kombi sprzed 15 lat. Które było najszybsze? RS, M czy AMG? (wideo)

Już w seryjnym wydaniu sprawia, że pojawiają się ciarki. Wielu właścicieli decyduje się dodatkowo na zastosowanie innych układów wydechowych. Dźwięku silnika po takiej modyfikacji możesz posłuchać na załączonym nagraniu.