To już wojna! Mercedes zszokowany przyszłą premierą Audi A8 Horch. Oto ich odpowiedź

Mercedes świętuje w tym tygodniu stulecie Maybacha, dlatego Niemcy opublikowali z tej okazji specjalne zdjęcie najbardziej luksusowej wersji Klasy S. Normalnie nie przykułoby naszej uwagi, ale jest pewien bardzo istotny szczegół.

Przyjrzyj się bliżej błotnikowi modelu Z223 (nazwa kodowa Maybacha Klasy S). Zauważysz znaczek, który na nowych samochodach widzimy coraz rzadziej. Tak, V12 powróci pod maskę Maybacha. O utrzymaniu dwunastu cylindrów przez markę ze Stuttgartu słyszeliśmy już od jakiegoś czasu, ale dopiero teraz mamy jakiekolwiek fizyczne potwierdzenie tych doniesień.

Zupełnie przypadkiem, Mercedes opublikował zwiastun Maybacha z V12 pod maską po publikacji renderingów Audi A8 Horch z W12, które zadebiutuje wraz z A8 po liftingu.

Mercedes Maybach V12, zwiastun (2021)
Mercedes Maybach V12, zwiastun (2021)

Oczekujemy, że Mercedes-Maybach Klasy S z V12 otrzyma plakietkę S650 lub nawet S680 i będzie oferował ponad 600 koni mechanicznych. Co istotne, napęd ma być po raz pierwszy przekazywany na wszystkie cztery koła, a nie na tył, jak dotychczas.

> Nowy Mercedes-Maybach Klasy S 580 (2021): wymasuje łydki, ogrzeje ramiona i celuje w Rolls Royce’a

Na V12 pod maską AMG S65 nie ma co liczyć. Ten model Mercedesa zostanie zastąpiony przez S73e z układem hybrydowym typu plug-in opartym na jednostce V8. To oznacza, że V12 będzie w Mercedesie dostępne wyłącznie z Maybachem.

Nowy Mercedes-Maybach V12 będzie konkurował m.in. z Bentleyem Flying Spur W12 i Rolls-Roycem Ghost. Bezpośrednim rywalem zostanie również wcześniej wspomniane A8 Horch. Jeśli chodzi o BMW, V12 znajdziemy pod maską M760Li, ale nie jest to tak samo luksusowa propozycja.

Być może motor V12 trafi również pod maskę opancerzonej Klasy S Pullman, ale są to tylko plotki.