Oto Hyundai Kona N (2021). Ma 286 KM, „szperę” i ulepszony automat

Hyundai Kona N oficjalnie zaprezentowany. Jest to pierwszy crossover koreańskiej marki oznaczony jako „N”, który „porywająco przyspiesza i jest gotowy na tor”.

Zacznijmy od najważniejszego, czyli od tego, co zainstalowano pod maską. Inżynierowie stwierdzili, że najlepszą opcją będzie turbodoładowany silnik czterocylindrowy o pojemności 2.0 l, który generuje 280 koni mechanicznych oraz 392 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Moc jednak tymczasowo można zwiększyć do 286 koni mechanicznych za sprawą funkcji N Grin Shift.

Hyundai Kona N (2021)
Z przodu wygląda bardzo agresywnie!

Jednostka napędowa Kony N współpracuje z ośmiobiegową, dwusprzęgłową przekładnią automatyczną. Producent zapewnia, że poczyniono szereg zmian, żeby jak najlepiej współpracowała z motorem. Nie zastosowano jednak napędu na cztery koła. Hyundai Kona N przekazuje całą moc wyłącznie na przednią oś.

Jaki czas jest potrzebny do przyspieszenia 0-100 km/h? Hyundai Kona N osiąga pierwszą setkę w 5,5 sekundy, pod warunkiem, że wykorzystamy funkcję Launch Control. Prędkość maksymalna to 240 km/h.

Hyundai Kona N (2021)
Hyundai Kona N (2021) – przód
Hyundai Kona N (2021)
Hyundai Kona N (2021) – tył

Osiągi nie są jedyną cechą rozpoznawczą Kony N. Auto charakteryzuje się również 19-calowymi kutymi kołami, wydajniejszym układem hamulcowym, a nawet wzmocnioną konstrukcją i elektronicznym mechanizmem różnicowym o ograniczonym poślizgu, który zapewnia „maksymalną zabawę podczas pokonywania zakrętów”.

Kona N będzie dostępna w kolorze Sonic Blue. Wewnątrz zamontowano sportową kierownicę, wyświetlacz Head-Up, 10-calowy ekran dotykowy do obsługi systemu informacyjno-rozrywkowego, sportowe fotele oraz aluminiowe pedały. Projektanci nie pożałowali również akcentów w kolorze Performance Blue, które kontrastują z innymi czerwonymi akcentami.

Hyundai Kona N (2021)
Hyundai Kona N (2021) – wnętrze

Konę N wyposażono w szereg systemów bezpieczeństwa oraz systemów asystujących kierowcę podczas jazdy. Na pokładzie znajdziemy asystenta unikania kolizji w martwym polu, asystenta świateł drogowych, system utrzymujący w pasie ruchu czy inteligentny tempomat.

Ile będzie kosztował? Ceny zaczynają się od 169 900 złotych. Jest to kwota bazowa, która może wzrosnąć w zależności od wybranych opcji dodatkowych.