Najgorszy typ kierowcy. „Na prawym pasie widzi dziurę, przez którą wpadnie do Wisły” (wideo)

Jazda środkowym pasem na drodze kilkupasmowej jest w naszym kraju prawdziwą plagą. Wielu kierowców unika prawego pasa jak „lawy”, albo „dziury, przez którą można wpaść do Wisły”. Nie ma wytłumaczenia dla takiej jazdy.

W Polsce obowiązuje ruch prawostronny. To oznacza, że wszyscy kierowcy powinni trzymać się możliwie jak najbliżej prawej krawędzi jezdni. Na przykład za bezzasadną jazdę lewym pasem można otrzymać mandat w wysokości nawet 100 złotych.

> Jechał 310 km/h, a tu radiowóz na prawym pasie: policjanci nic nie mogli zrobić (wideo)

Jeden z najpopularniejszych w Polsce youtuberów zwrócił uwagę na ten problem w jednej z najnowszych produkcji. Za pomocą kamerki zainstalowanej w samochodzie zarejestrował jazdę kilkunastu kierowców, którzy uporczywie trzymają się środkowego pasa, pomimo że na każdej z dróg prawy jest takiej samej (bardzo dobrej) jakości.

> Cisnął swoją S-klasę i poganiał Passata. Kierowca BMW M5 szybko go wyjaśnił (wideo)

Dlaczego polscy kierowcy nie chcą jeździć prawym pasem? Nie wiadomo. Jedni będą się usprawiedliwiać zjazdem z autostrady za 5 kilometrów, a jeszcze inni żyją w przekonaniu, że prawy pas jest przeznaczony tylko dla ciężarówek. Inni są po prostu zbyt leniwi, żeby używać lusterek oraz kierunkowskazów i przed ewentualnymi zjazdami wolą patrzeć tylko przed siebie.

> Najpierw poganiał i straszył „długimi”, a potem sam wlókł się lewym pasem (wideo)

Na załączonym materiale filmowym można zobaczyć kierowców, którzy nawet po wjeździe na drogę szybkiego ruchu od razu zajmują środkowy pas. Nie zważają na innych kierowców i wymuszają pierwszeństwo. Przypomnijmy, że za wymuszanie pierwszeństwa podczas zmiany pasa grozi kara w wysokości 250 złotych oraz 5 punktów karnych.