Mandaty i OC mocno zdrożeją. Łamiesz przepisy? Ubezpieczyciel „wydoi” Cię za punkty karne

Polski rząd zamierza w przyszłości zdecydowanie podnieść wysokość mandatów i kosztów polisy OC. Do takich rewelacji dotarli dziennikarze „Rzeczpospolitej”. MSWiA pracuje nad projektem, do którego niedługo poważnie usiądą posłowie RP. Wiceszef MSWiA potwierdza, że prace są już nawet na finiszu. O jakich podwyżkach mowa?

Na wstępie warto zauważyć, że te zmiany dotyczą kierowców, którzy łamią przepisy drogowe. Na przykład wysokość składki OC ma być uzależniona od posiadanych na koncie punktów karnych. Masz ich za dużo? Twoja składka według nieoficjalnych informacji może wzrosnąć nawet trzykrotnie.

> Dostał w „siódemce” w M Pakiecie takich jaj, że policja mu niestraszna. Tak myślał (wideo)

Obecnie większe stawki OC i AC oferowane są kierowcom, którzy notują na swoim koncie kolizje lub wypadki. Niedługo będzie wystarczyło zwykłe przekroczenie prędkości. Każde wykroczenie ma skutkować zwiększeniem składki na OC.

Niezależni specjaliści uważają, że nowe przepisy spowodują, ze Polacy zwolnią. Niektóre badania potwierdzają, że obniżenie prędkości nawet o 1 km/h widocznie zmniejsza ryzyko wypadków, w których występują ofiary śmiertelne.

> Jechał 310 km/h, a tu radiowóz na prawym pasie: policjanci nic nie mogli zrobić (wideo)

Nie wiadomo, jak bardzo wzrośnie wysokość mandatów. Niektóre źródła podają, że maksymalna kwota mandatu może wzrosną z obecnych 1000 złotych do 1500 złotych. Oznacza to wzrost o 50%.

Źródło: Rzeczpospolita, Money