Alfa Romeo 159 królową lawet? Wersja 3.2 V6 260 KM ciągle daje mnóstwo frajdy z jazdy

Sześciocylindrowe silniki stopniowo znikają z ofert producentów motoryzacyjnych. Na przykład szwedzka marka Volvo od kilku lat nie dysponuje innym silnikiem niż czterocylindrowym. Nawet nadchodzący Mercedes-AMG C63 otrzyma zespół napędowy oparty na czterocylindrowej jednostce. Brak możliwości wyboru porządnego V6 15 lat temu byłby nie do pomyślenia!

Zainteresowani samochodem z silnikiem o dużej pojemności coraz częściej sięgają po propozycje z rynku wtórnego, który nadal obfituje w wiele motoryzacyjnych perełek.

> Pojedynek największych „kotów” poprzedniej dekady. Lexus LFA vs. SLR McLaren 722S (wideo)

Jedną z ciekawszych propozycji jest Alfa Romeo 159 z silnikiem o pojemności 3.2 V6, który generuje 260 koni mechanicznych oraz 322 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Taka moc pozwala na przyspieszenie do pierwszej setki w czasie 7,1 sekundy oraz osiągnięcie prędkości maksymalnej 250 km/h.

> Pojedynek flagowców poprzedniej generacji: Audi S8 Plus vs. Mercedes-AMG S63 vs BMW M760Li [wideo]

W dzisiejszych czasach nie są to specjalnie imponujące wartości, ale warto zobaczyć, jak ten silnik sprawuje się po latach. Motor nie protestuje przed gwałtownym przyspieszaniem i chętni kręci się do czerwonego pola. Co prawda nie udało się osiągnąć fabrycznej prędkości maksymalnej, ale 222 km/h to zadowalający wynik! Pamiętajmy, że model 159 istnieje na rynku już ponad 15 lat.