Ale potwór! Ta Mazda 3 MPS objedzie prawie wszystko, włącznie z twoim Audi RS6 (wideo)

Seryjna Mazda 3 MPS drugiej generacji chowa pod maską silnik o pojemności 2.3 Turbo, który generuje 264 koni mechanicznych oraz 380 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Nie są to wartości, które pozwalają na rywalizację z supersamochodami, ani nawet z Audi RS6.

Producent już dawno zrezygnował z produkcji Mazdy 3 MPS, a szkoda, ponieważ rynek hothatch’y ciągle jest popularny. Najlepszym dowodem jest wprowadzenie przez Mercedesa-AMG dwóch sportowych wersji tego samego modelu, A35 oraz A45.

> Mercedes-AMG A35 kontra A45: jaka jest różnica w mocy i cenie? (drag race)

Nie wiadomo, ile koni mechanicznych generowałaby najnowsza generacja Mazdy 3 MPS. Najprawdopodobniej jednak nawet nie zbliżyłaby się do parametrów tego egzemplarza.

> Jechał 280 km/h BMW autostradą gdy drogę zajechała mu Mazda: kilka sekund zapamięta do końca życia (wideo)

Tak właściciel Mazdy 3 MPS poszedł na całość. Zainwestował w modernizacje mechaniczne, który wycisnęły z tej samej jednostki napędowej aż 562 koni mechanicznych i 693 Nm maksymalnego momentu obrotowego.

Jak szybka jest prawie 600-konna Mazda 3 MPS? Przez napęd na przednie koła pomiar 0-100 km/h nie ma najmniejszego sensu. Znacznie ciekawiej robi się po wdepnięciu gazu w podłogę przy prędkości 100 km/h. Po zaledwie 7 sekundach kierowca zobaczy na liczniku 200 km/h.

Dla porównania, Audi RS6 C8 na ten sam wyczyn potrzebuje 8,77 sekundy, a przecież i tak łoi mocniejsze od siebie supersamochody.