Nowa Skoda Fabia (2021) z bagażnikiem nowego VW Golfa i z silnikiem jak przyszły Mercedes-AMG C63 S

Skoda intensywnie przygotowuje się do wprowadzenia czwartej generacji Fabii. Czeski producent opublikował zdjęcia modelu w kamuflażu (co prawie nic nam nie daje), ale przy okazji ujawniono również wiele istotnych informacji na temat samochodu. Dowiedzieliśmy się, że nowa Fabia (2021) powstanie w najpotężniejszej wersji od czasu wariantu vRS produkowanego kilka lat temu.

Nowa Skoda Fabia (2021) w kamuflażu
Nowa Skoda Fabia (2021) w kamuflażu: przód

Pomimo znacznego kamuflażu oczywistym jest, że nowa Fabia to ewolucja starego modelu. Możemy zauważyć większy grill (moda zapoczątkowana przez BMW), eleganckie reflektory z dolnymi paskami ledowymi i tylne światła w kształcie litery V.

> Nowa Fabia (2021)? Skoda jest zachwycona tym co zrobiła, to ma być hit sprzedaży (wideo)

Najważniejszą zmianą jest bryła nadwozia, której współczynnik oporu powietrza spadł z 0,32 do 0,28 cX. To czyni Fabię najbardziej aerodynamiczną w klasie. Nowa Fabia jest również większa od poprzedniego modelu dzięki przejściu na platformę MQB-A0. Nadwozie jest o 110 milimetrów dłuższe, 48 milimetrów szersze oraz o 7 milimetrów niższe. Rozstaw osi zwiększył się aż o 94 milimetry, co skutkuje większa przestrzenią na nogi pasażerów siedzących z tyłu.

Nowa Skoda Fabia (2021) w kamuflażu
Nowa Skoda Fabia (2021) w kamuflażu: przód

Skoda ujawniła, że pojemność bagażnika Fabii (2021) wzrosła do 380 litrów, czyli do wartości identycznej jak w najnowszej generacji Volkswagena Golfa. Wiele większych modeli, takich Jak Ford Focus czy Mazda 3 dysponuje mniejszymi bagażnikami od Fabii. Pomijamy bezpośrednich konkurentów w postaci Polo, Fiesty czy Clio.

Nowa Skoda Fabia (2021) w kamuflażu
Nowa Skoda Fabia (2021) w kamuflażu: tył

Jakie silniki trafią pod maskę nowej Fabii? Skoda zachowa trzycylindrowy motor benzynowy o pojemności 1.0 l i mocach od 65 koni mechanicznych do 110 koni mechanicznych. Najmocniejsza Fabia (2021) otrzyma czterocylindrowy silnik TSI o pojemności 1.5 l i mocy 150 koni mechanicznych oraz 250 Nm maksymalnego momentu obrotowego w połączeniu ze skrzynią DSG. Będzie to najpotężniejsza Fabia od czasu drugiej generacji vRS. Warto dodać, że czterocylindrowy motor będzie oferowany również pod maską Mercedesa-AMG C63.

> Kiedy nowa Skoda Fabia? W 2021 roku premiera: będzie „doskonałym samochodem” i powstanie na tej samej płycie co Audi

Premiera nowej Skody Fabii odbędzie się jeszcze w tej połowie roku. Pierwsze egzemplarze do polskich salonów również zjadą w 2021 roku.