Czujniki i kamery nie pomogły. Wsiadł do Maybacha i kompletnie stracił głowę (wideo)

Manewrowanie mierzącym 5730 mm Maybachem 57S z pewnością nie należy do łatwych czynności. Konstruktorzy luksusowego modelu doskonale o tym wiedzą, dlatego wyposażyli samochód w kamerę cofania oraz czujniki parkowania. Jak się okazuje, nawet zaawansowana technologia nie zastąpi umiejętności kierowcy.

Na własnej skórze przekonał się o tym pewien Belg, który próbując wyjechać tyłem z miejsca parkingowego uderzył w stojącego Mercedesa Klasy C. Co prawda szkód wielkich nie ma, ale bardzo przygnębiają musi być dla niego świadomość, że przywalił autem o wartości kilku dobrze wyposażonych mieszkań.

> Bezdomny (?) w Maybachu myślał, że jest królem szos, a prawie skasował auto za milion złotych (wideo)

Maybach 57S ma już prawie 20 lat

Mercedes 57S powstawał w latach 2002-2012. Pod maską wersji 57S pracuje motor od AMG o pojemności 6.0 V12 Biturbo. Moc generowana przez ten silnik przekracza 612 koni mechanicznych, natomiast maksymalny moment obrotowy wynosi aż 1000 Nm.

> Nowy Mercedes-Maybach Klasy S 580 (2021): wymasuje łydki, ogrzeje ramiona i celuje w Rolls Royce’a

Według danych producenta prawie 3,3 tonowa limuzyna osiąga pierwszą setkę w czasie 5 sekund. Wskazówka prędkościomierza zatrzymuje się na wartości 275 km/h (blokada elektroniczna).

Ile kosztuje Maybach 57S? W latach świetności nabycie 57S wiązało się z koniecznością przelania na konto dilera kilkuset tysięcy złotych. Po 20 latach od premiery należy przygotować przynajmniej ćwierć miliona złotych na sprowadzenie z Niemiec egzemplarza wyprodukowanego w 2006 roku z przebiegiem 170 tysięcy kilometrów.