Test zderzeniowy Bugatti Veyrona. „Dla producenta było to mocno nieopłacalne”

Nie jest żadną tajemnicą, że w latach 2002-2005 Bugatti przeprowadziło serię testów zderzeniowych prototypowych modeli Veyron. Ciężko znaleźć jakiekolwiek dokumenty potwierdzające, że superszybki Veyron panuje w zgodzie z normami bezpieczeństwa, ale nam się udało. Są to fotografie niskiej jakości, z których udało się stworzyć materiał filmowy ujawniający crash test Bugatti Veyrona.

Nasze francuskie źródło przekazało nam komplet ekskluzywnych zdjęć, które ujawniają zniszczenia Veyrona przy zderzeniu czołowym z nieruchomą przeszkodą (ściana). Test zderzeniowy został przeprowadzony w 2004 roku w Niemczech.

> Ile kosztuje używane Bugatti Chiron w leasingu (na firmę)? Za miesięczną ratę kupisz Porsche i jeszcze zostanie na paliwo

Bugatti Veyron (crash test): test zderzeniowy
Bugatti Veyron (crash test): test zderzeniowy
Bugatti Veyron (crash test): test zderzeniowy
Bugatti Veyron (crash test): test zderzeniowy

Niestety nie wiem, jaka była prędkość Veyrona przed uderzeniem w przeszkodę. Ze względu na niewielkie zniszczenia nadwozia, niektórzy mogą podejrzewać prędkość zdecydowanie mniejszą od standardowej. Dla producenta nieopłacalne byłoby jednak rozbijanie wartego ogromne pieniądze prototypu przy nieznacznej prędkości, która dałaby mniejsze pole popisu specjalistom w przypadku wyciągania wniosków z testu. Zakładam, że prędkość w czasie zderzenia wynosiła około 50-60 km/h.

> Stał na przystanku i czekał na autobus: wtedy Bugatti przejechało z prędkością ponad 370 km/h (wideo)

1001-konne Bugatti Veyron produkowano wyłącznie we francuskie fabryce w Molsheim. Motor W16 o pojemności 8.0 l pozwala na przyspieszenie do pierwszej setki w czasie 2,5 sekundy oraz osiągnięcie prędkości maksymalnej 407 km/h.