Tak wygląda uderzenie pioruna w samochód

Podczas jazdy samochodem można się spodziewać dosłownie wszystkiego. Kolizji albo wypadku, znalezienia się w środku pościgu policyjnego, a nawet zobaczenia szalejącego czołgu. Jednak czy spodziewałbyś się widoku aktywności potężnego pioruna, który uderza w samochód osobowy? Wygląda na porażające doświadczenie.

Dokładnie taki incydent został zarejestrowany na załączonym materiale filmowym. Terenówka podczas przejazdu przez skrzyżowanie z niską prędkością została nagle trafiona przez piekielnie mocny piorun. Powszechnie uważa się, że pioruny raczej omijają samochody, a nawet jeśli już dojdzie do trafienia, nadwozie zadziała jak klatka Faradaya (oczywiście w przypadku zamkniętego nadwozia).

Co się stanie, gdy piorun uderzy w samochód? Najpoważniejszą konsekwencją uderzenia pioruna w samochód jest uszkodzenie elektroniki pokładowej. Terenówka na wideo najprawdopodobniej doznała właśnie takiej awarii, ponieważ została praktycznie unieruchomiona. Rzadziej dochodzi też do rozrywania opon oraz przypalenia plastikowych elementów nadwozia, w tym np. osłon lakieru. Pasażerowie w samochodzie są jednak bezpieczni. W trakcie burzy z piorunami przeczekanie w samochodzie jest jednym z bezpieczniejszych rozwiązań.