Oto nowy Mercedes EQA 250: elektryczne GLA waży ponad 2 tony, kosztuje ponad 2 stówy i najszybciej pojedzie 160 km/h

Mercedes oficjalnie zaprezentował swój trzeci model elektryczny o nazwie EQA. Elektryczny crossover jest plasowany pod znanym EQC (konkurent Audi E-tron) i zasadniczo mówimy o elektrycznej wersji popularnego Mercedesa GLA, choć jest dłuższy (4463 milimetrów) i wyższy (1834 milimetrów). Szerokość nadwozia pozostała taka sama. Przerażająco wygląda masa własna pojazdu – dokładnie 2040 kilogramów.

Mercedes EQA (EV) otrzymał aerodynamiczne koła oraz inne elementy karoserii, dzięki którym było możliwe uzyskanie niskiego współczynnika oporu powietrza wynoszącego 0,28 cX.

Mercedes EQA 250
Mercedes EQA 250: tył
Mercedes EQA
Mercedes EQA: tył
Mercedes EQA
Mercedes EQA: bok

Jaki silnik znajduje się pod maską EQA? Nowy elektryczny model Mercedesa jest napędzany przez motor elektryczny wyłącznie na przednie koła. Moc maksymalna wynosi 190 koni mechanicznych oraz 375 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Akumulator o pojemności 66,5 kWh zapewnia zasięg elektryczny do 426 kilometrów według standardów WLTP. Według danych producenta przyspieszenie do pierwszej setki zajmuje 8,9 sekund, co jest akceptowalnym wynikiem. Dużo gorzej wygląda temat prędkości maksymalnej, która wynosi tylko 160 km/h.

> Elektryczny Mercedes EQS 2021 coraz bliżej

Ile czasu trwa ładowane elektrycznego Mercedesa EQA? Niemcy zapewniają, że szybka ładowarka o mocy 100 kW naładuje baterie ze stanu 10% do 80% w zaledwie 30 minut. Przy pomocy wallboxa naładujemy EQA w czasie prawie 6 godzin.

Mercedes EQA
Mercedes EQA 250: wnętrze

Jeśli oczekiwałeś lepszych osiągów i większego zasięgu to mamy dobrą wiadomość. W przyszłości Mercedes wprowadzi do oferty EQA z napędem na wszystkie koła o mocy 272 koni mechanicznych i z zasięgiem około 500 kilometrów.

Ile kosztuje Mercedes EQA 250? Polski cennik nie został jeszcze ujawniony, ale na niemieckim rynku nowy elektryk został wyceniony na 47 540 euro, czyli w przeliczeniu na złotówki około 215 tysięcy złotych.